زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه دولت امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که ایران می‌خواهد امریکا در افغانستان در یک جنگ غیرقابل پیروزی و پر هزینه مشغول بماند و دوست ندارد روند صلح افغانستان موفق شود.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای خلیل‌زاد روز پنجشنبه (24 میزان – 15 اکتوبر) از دوحه قطر، در صحبت از راه دور با انستیتوت پیرسون دانشگاه شیکاگو، تشریحاتی مفصل در مورد روند گفتگو‌های صلح افغانستان، موضع امریکا و چشم‌انداز پایان جنگ در افغانستان ارایه کرد.

آقای خلیل‌زاد در مورد نقش ایران در روند صلح افغانستان گفت: «دو ایران وجود دارد، یکی وزارت خارجه ایران که اعلامیه‌هایی می‌دهد که می‌شود گفت موضع مثبت در قبال صلح افغانستان دارند و ایران دیگری هم هست که می‌خواهد امریکا در افغانستان در یک جنگ ناموفق و پر هزینه مشغول بماند و از افغانستان به عنوان ابزار برضد امریکا استفاده می‌کند. ایران دومی دوست ندارد روند صلح افغانستان موفق شود».

آقای خلیل‌زاد گفت که او دوست دارد ایران در روند صلح افغانستان نقش مثبت داشته باشد.

در روزهای گذشته با شدت گرفتن جنگ در هلمند افغانستان، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان در صحبت با یکی از روزنامه‌های بین‌المللی ادعا کرد که جنگ هلمند از سوی گروه‌هایی در میان طالبان راه انداخته شده که حمایت ایران و پاکستان را دارند.

اما عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، چند هفته پیش در مورد رابطه ایران با گروه طالبان گفت که کشورش از دولت افغانستان و قانون اساسی این کشور حمایت می‌کند و باور دارد که گروه طالبان هم باید با به رسمیت شناختن قانون اساسی افغانستان، در ساختار سیاسی این کشور دخیل باشد.

‘جنگ افغانستان ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی دارد’

آقای خلیل‌زاد در مورد ابعاد جنگ در افغانستان گفت که جنگ این کشور تنها یک موضوع داخلی نیست و ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی دارد؛ به همین دلیل او در تلاش است تا گروه حمایت بین‌المللی از صلح افغانستان را ایجاد کند.

زلمی خلیل‌زاد نقش پاکستان را در روند صلح افغانستان مثبت خواند و گفت که تلاش می‌کند موافقتنامه‌ای جداگانه‌ میان افغانستان و پاکستان امضا شود و دو طرف متعهد شوند که اجازه ندهند گروه‌های افراطی از خاک آنها بر ضد کشور دیگر استفاده کنند.

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تاکید کرد که برگشت امارت اسلامی طالبان، برای شورای امنیت سازمان ملل، همسایه‌های افغانستان و بخش بزرگی از هم‌پیمان‌های بین‌المللی این کشور قابل قبول نیست.

آقای خلیل‌زاد افزود که اگر طالبان می‌خواهند به عنوان بازیگر مشروعی پذیرفته شوند باید خشونت‌ها را کاهش دهند و حقوق بشر را رعایت کنند.

روز گذشته آقای خلیل‌زاد در رشته توییتی نوشت که در دیدار با گروه طالبان موافقت شده است که خشونت کاهش یابد و مفاد موافقتنامه امریکا و طالبان که در برگیرنده کاهش خشونت است، به طور جدی از سوی طرف‌های درگیر اعمال شود.

آقای خلیل‌زاد در مورد تعهد گروه طالبان گفت که این گروه در مورد روند صلح جدی است و به همین دلیل هیات با صلاحیتی که شامل شماری از اعضای رهبری این گروه می‌شود، را به مذاکرات فرستاده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email