آلبرت بورلا، مدیرعامل شرکت داروسازی فایزر در ایالات متحده روز جمعه (25 میزان – 16 اکتوبر) اعلام کرد که این شرکت قصد دارد مجوز واکسین کووید-۱۹ را در هفته سوم نوامبر (اوایل قوس) از مقام‌های امریکایی دریافت کند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ وی در نامه‌ای که در سایت این شرکت منتشر شده تصریح کرده است: «به فرض مثبت بودن داده‌ها، اندکی پس از عبور از نقطه عطف ایمنی، فایزر برای دریافت مجوز استفاده اضطراری در ایالات متحده امریکا درخواست خود را ارایه می‌کند».

بنابراین در صورت قطعی‌ شدن نتیجه آزمایش‌های بالینی در حال انجام و تایید توزیع آن از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده امریکا، این کشور می‌تواند تا پایان سال دو واکسین آماده برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ داشته باشد؛ چرا که شرکت داروسازی مدرنا نیز برای توزیع واکسین کرونا در ماه نوامبر یعنی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا اعلام آمادگی کرده است.

پیش از این دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا گفته بود که ممکن است قبل از انتخابات سه نوامبر، یک واکسین کووید-۱۹ در دسترس عموم قرار گیرد.

شرکت فایزر از دستورالعمل‌های سازمان غذا و داروی امریکا پیروی کرده که هفته گذشته به تولیدکنندگان واکسین دستور داده تا دو ماه از تزریق دومین دوز واکسین به داوطلبان در آزمایش بالینی مرحله آخر صبر کنند تا در این فرصت عوارض جانبی احتمالی آن قابل بررسی باشد.

مدیرعامل فایزر که در راه تولید واکسین با شرکت آلمانی بیون‌تک، مشارکت دارد تاکید کرد که این شرکت می‌تواند تا پایان ماه اکتوبر از موثر بودن واکسین آگاه شود.

وی در عین حال افزود: «برای جلب اعتماد عمومی و رفع بسیاری از سردرگمی‌ها، معتقدم که برای مردم ضروری است که از جدول زمانی پیش‌بینی شده ما مطلع شوند».

وی متعهد شد که هرچه سریعتر، تجزیه و تحلیل کاملی از نتایج واکسین این شرکت، چه مثبت چه منفی را منتشر کنند.

شرکت فایزر یکی از بزرگترین شرکت‌های داروسازی دنیا است.

سه شرط سازمان غذا و داروی امریکا برای تایید واکسین کرونا

اما سازمان غذا و داروی امریکا در تایید مجوز واکسین سه شرط را تعیین کرده است: آیا واکسین موثر است؟ آیا مطمئن است؟ و آیا شرکت داروساز توانایی تولید آن‌ را در مقیاس وسیع دارد؟

شرکت فایزر می‌گوید که برای برآورده کردن هر سه شرط در هفته سوم نوامبر یعنی یک ماه دیگر آمادگی خواهد داشت.

این تقریبا همان تاریخی است که هفته گذشته شرکت داروسازی مدرنا برای تولید واکسین خود به آن اشاره کرده بود.

این دو شرکت داروسازی با بودجه دولت ایالات متحده فاز سوم آزمایش‌های بالینی خود را در اواخر ماه جولای همزمان با یکدیگر آغاز کرده بودند.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email