سخنگوی گروه طالبان می‌گوید که روی متوقف شدن جنگ در ولایت هلمند توافق شده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ به نقل خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه طالبان توافق کردند که حملات خود را در ولایت هلمند در جنوب افغانستان متوقف سازند. این توافق زمانی صورت گرفت که نیروهای هوایی امریکا به حمایت از نیروهای دولتی افغانستان، مواضع گروه طالبان را مورد هدف قرار دادند.

سخنگوی گروه طالبان به این خبرگزاری گفته است: «هواپیماهای بدون سرنشین ارتش (امریکا) به مواضع ما حملات راکتی شبانه انجام دادند».

او تاکید کرد که این گروه طرف امریکا را به نقض توافق‌نامه بدست آمده، در ماه فبروری میان امریکا و طالبان مطلع ساخت.

او افزود: «ما به نیروهای خود در هلمند دستور دادیم که پیشروی را متوقف کنند. امیدواریم که امریکا نیز بمباران بیشتر را متوقف سازد».

روز گذشته، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان از کاهش حملات خبر داد. او اظهار داشت که افزایش خشونت‌ها رونده صلح را تهدید نموده است، این یک هشدار به افغانستان و حامیان منطقه‌‌ای و بین المللی آنهاست.

بر بنیاد توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان که 29 فبروری سال روان، در دوحه پایتخت قطر به امضا رسید؛ این گروه باید از حملات گسترده مسلحانه در ولایات، شهرها خوداری کنند.

این در حالی ا‌ست به دلیل شدت جنگ میان نیروهای افغانستان، نیروهای امریکایی و گروه تروریستی طالبان هفته گذشته نزدیک 40 هزار خانواده از این شهر آواره شده اند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email