بلومبرگ در گزارشی به بررسی نتایح احتمالی انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران پرداخته و از پیروزی احتمالی یک نامزد وابسته به نهاد‌های نظامی به عنوان سنت شکنی در فضای سیاسی این کشور نام برده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ در این گزارش تصریح شده که ایران از هم اکنون و پیش از فرارسیدن انتخابات ریاست جمهوری تابستان آینده با نظامی شدن نهادهای سیاسی خود روبرو شده است.

مهم‌ترین بخشی که از دید بلومبرگ تاکنون از این روند مصون بوده؛ این نهاد ریاست جمهوری است که به اعتقاد نویسنده گزارش نامزدهایی نظامی از بدنه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قوی ترین بازوی نظامی کشور برای تصرف آن و جانشینی حسن روحانی در ماه جون خود را آماده می‌کنند.

بلومبرگ سپس از چند تن از این نامزدها نام برده و محتمل‌ترین گزینه سپاه برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را حسین دهقان، وزیر دفاع سابق و مشاور نظامی کنونی آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌کند.

در این گزارش همچنین از پرویز فتاح، رییس بنیاد مستضعفان و سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا که از آن به عنوان مقر مهندسی سپاه یاد شده به عنوان دیگر نامزد‌های احتمالی عضو سپاه پاسداران برای انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران نام برده شده است.

بلومبرگ می‌افزاید: حتا علی لاریجانی، رییس سابق مجلس ایران نیز اگر نامزد شود یک عضو سابق سپاه به حساب می‌آید؛ اگر چه بر خلاف سه نامزد احتمالی دیگر ممکن است مواضع نزدیکی با رهبران کنونی این نهاد نظامی نداشته باشد.

به دست گرفتن قدرت اجرایی کشور توسط یک فرد نظامی از دید بلومبرگ تنها سنگر فتح نشده توسط سپاه پاسداران ایران به حساب می‌آید. به نوشته تحلیل‌گر بلومبرگ این مساله همچنین زمنیه تقویت خصومت‌های جمهوری اسلامی نسبت به ایالات متحده را فراهم خواهد کرد.

گفتنی است که ایالات متحده امریکا پیش‌تر سپاه پاسداران ایران را در فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی خود قرار داده و بسیاری از فرماندهان بلندپایه این نهاد نظامی را تحریم کرده است.

از سویی دیگر؛ با توجه به تهدید‌های مکرر ایران در خصوص گرفتن انتقام خون قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، نباید این مساله را نادیده گرفت که به قدرت رسیدن یک فرد نظامی وابسته به سپاه پاسداران در ایران می‌تواند؛ بر احتمال رویارویی نظامی میان تهران و واشنگتن بیافزاید.

در گزارش خبرگزاری امریکایی بلومبرگ همچنین تاکید شده است که سپاه پاسداران هم‌ اکنون دست به روی بسیاری از اهرم‌های قدرت در ایران گذاشته و بخش‌های عمده‌ای از اقتصاد کشور را در اختیار دارد.

در این گزارش از محمدباقر قالیباف به عنوان فرمانده سابق نیروی هوایی سپاه پاسداران یاد شده که اکنون ریاست مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد.

بلومبرگ تاکید می‌کند که قدرت سپاه تنها محدود به ساختار داخلی حکومت نیست. نویسنده گزارش سپس از قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، نیروی ویژه سپاه پاسداران نام برده و تاکید می‌کند که وی پیش از کشته شدن توسط یک هواپیمای بی سرنشین نظامی امریکا در عراق فردی تاثیرگذار در سیاست خارجی ایران بوده است.

بلومبرگ در ادامه ضمن تاکید بر این نکته که هیچ فرد نظامی تاکنون بر مسند ریاست جمهوری ایران ننشسته از محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری سابق ایران به عنوان یک فرد شبه نظامی (بسیجی) نام می‌برد که بدون پوشیدن یونیفورم سپاه تجربه حضور در جنگ هشت ساله با عراق را داشت.

محسن رضایی دیگر فرمانده سابق سپاه است که در این گزارش از وی نام برده شده است. بلومبرگ تصریح کرده که وی سه بار تاکنون برای به دست گرفتن ریاست دستگاه اجرایی در ایران نامزد شده؛ اما رای دهندگان هرگز به وی استقبالی نشان نداده‌اند.

نویسنده گزارش همچنین یادآور می‌شود که محمدباقر قالیباف نزدیک‌ترین فرد سپاهی به ریاست دستگاه اجرایی بود که سال ۲۰۱۳ در رقابت با حسن روحانی ناکام ماند. آقای قالیباف که مهمترین رقیب روحانی در انتخابات ریاست ‌جمهوری سال ۲۰۱۳ به شمار می‌رفت تنها موفق به کسب نزدیک به شانزده درصد آرا شد.

آیا قدرت از روحانیت به نظامیان منتقل می‌شود؟

در گزارش این خبرگزاری امریکایی تاکید شده: «آیت الله علی خامنه‌ای که خود دو دوره رییس جمهوری ایران بوده و نسبت به قرار گرفتن روحانیون در این سمت تمایل نشان داده، از سپاه برای سرکوب مخالفان داخلی و نیز مقابله با دشمنان خارجی استفاده می‌کند».

بلومبرگ می‌افزاید که رهبر ایران کنترل شورای نگهبان، نهادی که صلاحیت نامزد‌های انتخابات را تایید می‌کند؛ در دست دارد و بدین ترتیب این اطمینان از جانب رهبر وجود دارد که برنده نهایی از میان نامزد‌های مورد تایید وی انتخاب خواهد شد.

در این گزارش همچنین ضمن اشاره به پیروزی جناح تندروی سیاست داخلی ایران در انتخابات پارلمانی تاکید شده که بهره بردن از فلتر شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری کار بسیار دشوارتری خواهد بود.

در میان نامزدهای روحانی نیز بلومبرگ به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه ایران اشاره می‌کند و یادآور می‌شود که وی سال ۲۰۱۷ در رقابت با رییس جمهوری فعلی ناکام ماند و شکست خورد.

در گزارش بلومبرگ انتقال قدرت از روحانیون به نامزدهای سپاه محتمل دانسته شده است. بلومبرگ همچنین تصریح می‌کند که رقیب قابلی در میان جناح اصلاح طلب برای برتری جویی نسبت به دیگر رقبا در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد. در این گزارش تاکید شده که دولت روحانی در اجرای اصلاحات ناکام بوده و این مساله اعتبار جناح اصلاح طلب را نزد بسیاری از مردم عادی در ایران از بین برده است.

جواد ظریف، شخصیتی که بلومبرگ از او به عنوان یکی از پرچمداران احتمالی جناح اصلاح طلب نام برده نیز به نوشته نویسنده گزارش به دلیل عدم موفقیت برجام با بخت و اقبالی مناسب رو به رو نخواهد بود. این در حالی است که وزیر امور خارجه ایران به تازگی تاکید کرده به هیچ وجه قصد ورود به انتخابات ریاست جمهوری را ندارد.

بلومبرگ در عین حال تصریح می‌کند که همانند پیروزی محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ ممکن است نتیجه انتخابات ریاست جمهوری با شگفتی و پیروزی یک فرد کم‌تر شناخته شده همراه شود. نویسنده گزارش همچنین می‌نویسد که آقای احمدی نژاد به نظر تمایل دارد تا خود را نامزد کند؛ اما به احتمال زیاد همانند سال ۲۰۱۷ صلاحیت او از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email