دولت بلاروس که از نهم اگست سال جاری تحت فشار شدید اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد برای جلوگیری از گسترده‌تر شدن و شدت گرفتن دامنه مخالفت‌ها به گلوله جنگی متوسل خواهد شد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این هشداری است که وزارت کشور بلاروس خطاب به برگزارکنندگان تجمعات اعتراضی در مینسک و دیگر شهرهای این کشور مطرح کرد.

وزارت داخله بلاروس با هشدار نسبت به آنچه «رادیکالیزه شدن اعتراض‌ها» خواند، تهدید کرد که ماموران پولیس از این پس و «در صورت لزوم» برای مهار اعتراض‌ها علیه الکساندر لوکاشنکو از گلوله‌های واقعی استفاده خواهند کرد.

در بیانیه وزارت داخله بلاروس که در کانال تلگرامی این وزارتخانه منتشر شده، آمده است: «پولیس و ماموران برقراری نظم خیابان‌ها را ترک نخواهند کرد و در صورت لزوم از تجهیزات ویژه و سلاح‌های جنگی (برای کنترل اوضاع) استفاده خواهند کرد».

به گفته مقامات دولت بلاروس؛ این تصمیم از آن جهت قابل توجیه است که «تظاهرکنندگانی که عمدتا از دیگر نقاط کشور برای شرکت در اعتراض‌ها راهی مینسک می‌شوند، سازمان یافته و بسیار رادیکال شده‌اند».

تظاهرات هفتگی بر ضد الکساندر لوکاشنکو و نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری بلاروس که وارد نهمین هفته خود شده روز یکشنبه با سرکوب شدید نیروهای امنیتی همراه شد.

پولیس برای نخستین بار طی هفته‌های اخیر به خشونت روی آورد و جهت کنترل اوضاع و مهار اعتراض‌ها از موترهای‌ آب پاش و نارنجک‌های صوتی استفاده کرد.

این جنبش کم سابقه اعتراضی در بلاروس از شامگاه نهم اگست گذشته، زمان اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کلید خورد. معترضان پس از اعلام ششمین پیروزی پیاپی الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری، دولت را به دستکاری در انتخابات متهم کردند و خواستار برکناری رییس جمهوری و برگزاری انتخاباتی آزاد شدند.

ده‌ها هزار عضو و هوادار اپوزیسیون در بلاروس از دو ماه پیش تاکنون هر یکشنبه در مینسک دست به تظاهرات می‌زنند. معترضان همچنین خواستار توقف سرکوب و آزادی زندانیان سیاسی هستند.

اتحادیه اروپا که اوایل ماه جاری جمعی از مسوولان و مقامات دولت بلاروس را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود روز دوشنبه از توافق برای افزودن نام الکساندر لوکاشنکو در این فهرست خبر داد.

تقریبا اغلب چهره‌های سرشناس اپوزیسیون بلاروس یا تحت بازداشت قرار گرفته و یا از کشور خارج شده‌اند. مینسک هفته گذشته همچنین سفرای خود از پولند و لیتوانیا را فراخواند و برای ممانعت از پوشش رویدادها اعتبارنامه خبرنگاران و رسانه‌های خارجی را لغو کرد.

صدها نفر از تظاهرات کنندگان، رهبران جنبش های سیاسی، اتحادیه های کارگری و روزنامه نگاران از آغاز جنبش اعتراضی تاکنون در بلاروس بازداشت و به جرم شرکت در تجمعات یا سازماندهی آنها زندانی شده‌اند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email