لوییز الیزابت گلوک شاعر و جُستارنویس ۷۷ ساله امریکایی برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۲۰ شد.

به گزارش بخش ادبیات آریاتودی؛ آکادمی نوبل در پیام خود به‌ مناسبت اعطای این جایزه به خانم گلیک اعلام کرد: «ویژگی آثار لویيز گلوک، برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۰ تلاش برای شفافیت بوده است. درون‌مایه کانونی آثار وی کودکی، زندگی خانوادگی، و پیوند نزدیک با والدین و خواهر و برادرهاست».

وی شانزدهمین زنی است که برنده نوبل ادبیات می‌شود. خانم گلوک با شنیدن این خبر گفت: «واقعا غافلگیرانه بود؛ اما غافلگیری خوبی بود».

جایزه نوبل ادبیات در سالهای اخیر به پیتر هانتکه (۲۰۱۹)، اولگا توکارچوک (۲۰۱۸)، کازو ایشی‌گورو (۲۰۱۷)، باب دیلن (۲۰۱۶) اهدا شده است. طبق وصیت‌نامه آلفرد نوبل، بنیانگذار جوایز نوبل، جایزه نوبل ادبیات باید به کسی اعطا شود که «در حوزه ادبیات، برجسته‌ترین مجموعه‌ آثار را در جهتی آرمانی یا ایدیال» آفریده باشد.

مجموع پنج جایزه سالانه نوبل سه جایزه امسال در هفته جاری اهدا شده است. روز دوشنبه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۰ به پاس کشف ویروس هپاتیت سی، به سه پژوهشگر ویروس‌شناس بریتانیایی و امریکایی اهدا شد.

همچنین سه‌شنبه سه اختر شناس بریتانیایی، آلمانی و امریکایی به پاس دستاورد علمی در زمینه سیاه‌چاله‌ها مشترکا نوبل فیزیک را گرفتند و روز چهارشنبه نیز یک دانشمند زن فرانسوی و یک دانشمند زن امریکایی به پاس ابداع شیوه‌ای در حوزه مهندسی ژنوم جایزه نوبل شیمی را گرفتند.

آریاتودی – بخش ادبیات

Print Friendly, PDF & Email