نرگس محمدی، فعال سرشناس حقوق بشر در ایران، از زندان آزاد شده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ اسماعیل صادقی نیارکی، رییس کل دادگستری {عدلیه} ولایت زنجان، گفته است که قانون تازه‌ تصویب ‌‌شده کاهش مجازات حبس، شامل خانم محمدی شده و او بر این مبنا آزاد شده است.

رییس کل دادگستری ولایت زنجان که نرگس محمدی مدتی از دوران حبس خود را به آنجا منتقل شده بود، گفت: «۱۰ سال مجازات حبس لازم الاجرا داشت که با استفاده از قانون کاهش مجازات حبس و موافقت دادگاه، میزان حبس وی به هشت و نیم سال کاهش پیدا کرد و با پایان محکومیت هشت سال و نیم حبس، شب گذشته از زندان آزاد شد».

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی، خبر آزادی او را تایید کرده است.

نرگس محمدی آخرین بار کمی پس از دیدار با کاترین اشتون، مسوول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به تهران رفته بود، در سال ۱۳۹۳ بازداشت شد و به زندان افتاد.

خانم محمدی در زندان اوین (شمال تهران) نگهداری می‌شد که به همراه چند زندانی دیگر در همبستگی با خانواده‌های کشته‌شدگان عقرب ۹۸ در زندان تحصن کرد که به طور ناگهانی به زندان زنجان منتقل شد.

نرگس محمدی گفته بود که انتقال ناگهانی‌اش به زندان زنجان با خشونت و توهین همراه بود.

خانم محمدی، که پیشتر هم به زندان افتاده و به دلیل مشکلات جسمی با توصیه پزشکان آزاد شده بود، در زندان زنجان نیز دچار بیماری با علایم کرونا شد.

تلویزیون رسمی ایران با پخش فلمی مخفیانه از خانم محمدی در زندان خبر بیماری او را زیر سوال برد.

ماه اسد امسال اما ۱۶ نفر از کارشناسان سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از حکومت ایران خواستند “پیش از آنکه دیر شود” نرگس محمدی را آزاد کنند. آنها همچنین از انتشار فلم معاینه پزشکی او در زندان انتقاد کرده‌اند.

گفته می‌شود خانم محمدی به بیماری ‌زمینه‌ای مبتلاست. این موضوع یکی از دلایل آزادی او در سال ۱۳۹۱ بود.

خانم محمدی در کنار نسرین ستوده،‌ ابوالفضل قدیانی و جعفر پناهی از جمله ۱۵ فعال سیاسی و مدنی ایرانی است که حکومت فعلی ایران را “اصلاح‌ناپذیر” خواندند و خواستار برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل شدند.

این فعال حقوق بشر سال ۲۰۰۹ برنده جایزه الکساندر لانگر شد که در زمینه مسایل اجتماعی و صلح اعطا می‌شود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email