وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان خواستار مجازات افرادی شد که به یک مراسم عروسی در ولسوالی کلکان کابل یورش برده و ابزار موسیقی را شکسته بودند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ عبدالمنان شیوای شرق، معاون نشرات این وزارتخانه به بی‌بی‌سی گفته  است که “عملکرد طالبانی” در برابر هنر و موسیقی چیز ناپسند و غیرقابل قبول است.

مسوولان محلی در ولسوالی کلکان در شمال ولایت کابل روز چهارشنبه (16 میزان – 7 اکتوبر) تایید کردند که “چهار فرد مسلح ناشناس” به یک محفل عروسی در این ولسوالی یورش بردند، وسایل خواننده و نوازندگان محلی را شکستند و به آن‌ها هشدار دادند که دیگر آواز نخوانند.

آقای شیوای شرق اضافه کرد: «آنچه که در مورد آلات موسیقی یک بار در پنجشیر اتفاق افتاد و یک بار دیگر در کلکان اتفاق افتاده یک عمل طالبانی است؛ هنرستیزی است و یک عمل ضد ارزش‌های فرهنگی و بومی افغانستان است. وزارت اطلاعات فرهنگ چنین عملکردی را نکوهش می‌کند و جبران خسارت را هم کسانی که مرتکب هستند باید بپردازند».

او اضافه کرد: «ما می‌خواهیم که هنر توسعه پیدا کند و از ارزش‌های بومی ما پاسداری شود».

عبدالغفور پوپلزی، ولسوال کلکان ولایت کابل به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه حدود نیمه‌شب دوشنبه (۱۴میزان) در روستای “پایین باغ” این ولسوالی صورت گرفته است.

ولسوال کلکان افزود که گروه طالبان در این ولسوالی نفوذ و حضور فعال ندارد؛ اما هر ازگاهی این گروه به شکل چریکی وارد عمل می‌شوند و به اخلال نظم و امنیت می‌پردازند.

او گفت که تاکنون هویت عاملان این کار مشخص نشده؛ زیرا آن‌ها هنگام حضور در محفل عروسی، صورت‌های شان را پوشانده بودند. به گفته وی؛ بررسی‌ها در مورد این رویداد آغاز شده است. برخی در شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر این رویداد گفته بودند که عاملان این رویداد اعضای گروه طالبان بوده‌اند.

ولسوال کلکان در عین حال تاکید کرد که گروه طالبان در ولسوالی ناآرام قره‌باغ کابل حضور دارند و از آن جایی که روستای پایین باغ در همسایگی این ولسوالی واقع است “احتمال دارد که این کار توسط افراد وابسته به طالبان صورت گرفته باشد”.

طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

طالبان در زمان حاکمیت شان سازها و ابزار موسیقی را می‌شکستند و کسی اجازه نواختن نداشت. خواننده‌ها تنها اجازه داشتند بدون ساز به آوازخوانی بپردازند و ترانه‌های میهنی و به طرفداری از طالبان بخوانند.

بسیاری از هنرمندان اهل موسیقی به همین دلیل، افغانستان را ترک کردند و آنهایی که ماندند هم یا کار نمی‌کردند یا در خفا، موسیقی می‌نواختند.

در تصاویری که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده، پیداست که برخی از آلات موسیقی این هنرمندان و همچنین دوربین عکاسی و فلم‌برداری این هنرمندان شکسته شده است.

ولسوال کلکان ولایت کابل همچنین گفت که روز گذشته خواننده و نوازندگانی که در این محفل حضور داشتند، به اداره ولسوالی دعوت شد و قرار بر این شد، تا پول وسایل تخریب شده آن‌ها توسط صاحب محفل پرداخته شود.

پیش از این نیز طالبان شماری از نوازندگان و هنرمندان محلی را در ولایت هلمند مورد مواخذه قرار داده و با تراشیدن “موی سر” شان، آنان را مجازات کرده بودند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email