جوزپ‌ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه (16 میزان – 7 اکتوبر) طی سخنانی در نشست عمومی پارلمان اروپا در بروکسل ضمن ابراز نگرانی از موارد نقض حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی زندانیان سیاسی و تحقیق درباره اعدام‌های اخیر در این کشور شد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آقای بورل سخنان خود را در این نشست که با محوریت ایران برگزار شده بود با تشکر از پارلمان اروپا برای «دغدغه‌مندی همیشگی نسبت به شرایط ایران» آغاز کرد و تحولات اخیر مرتبط با حقوق بشر در این کشور را «نگران کننده» خواند.

رییس دستگاه دیپلوماسی اتحادیه اروپا در این خصوص به ویژه به شرایط حبس نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران و نیز دیگر زندانیان سیاسی اشاره کرد و گفت که سلامتی و جان آنها در خطر است و باید به دلایل انسان دوستانه آزاد شوند یا دست‌کم از حق دسترسی به امکانات پزشکی مناسب برخوردار شوند.

جوزپ بورل همچنین به مساله اعدام نوید افکاری اشاره کرد و گفت که اتحادیه اروپا اعدام این ورزشکار ایرانی را محکوم کرده و از تهران می‌خواهد تا درباره ادعاهای مطرح شده در خصوص شکنجه وی در زندان، تحقیقاتی انجام دهد.

آقای بورل تاکید کرد: «خطاب به همه شرکای خود و نه فقط ایران می‌گوییم که عاملان چنین اقداماتی باید پاسخگو باشند».

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه به مساله زندانیان دو تابعیتی پرداخت و گفت که اتحادیه اروپا در قبال «اقدام دردناک بازداشت خودسرانه افراد دوتابعیتی ایرانی – اروپایی» بی‌تفاوت نخواهد ماند. وی گفت که اتحادیه اروپا آزادی موقت فریبا عادلخواه را تایید می‌کند و نباید هیچ فردی در ایران به عنوان «گروگان» مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد.

جوزپ بورل در این خصوص تاکید کرد که بار دیگر از مقامات ایرانی می‌خواهد دست از چنین رویکرد و سیاستی بکشند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email