کرملین روز سه‌شنبه (15 میزان – 6 اکتوبر) با صدور بیانیه‌ای خواستار پایان درگیری نظامی میان آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ شد و ریيس دستگاه امنیت خارجی روسیه هشدار داد که ناحیه کوهستانی قره‌باغ ممکن است پایگاه ستیزه‌جویان اسلامگرا شود.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ در حالی‌ که درگیری اخیر قره‌باغ به دهمین روز کشیده شده، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در تماسی تلفونی با جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش از «نگرانی جدی دربارهٔ افزایش بی‌سابقهٔ تنش‌ها» در منطقه سخن گفت.

سرگی ناریشکین،‌ رییس دستگاه امنیت خارجی روسیه نیز اعلام کرد این درگیری‌ها توجه «مزدوران نظامی و تروریست‌ها» را از خاورمیانه جلب کرده است. وی گفت: «هزاران نفر تندرو امیدوارند در جنگ تازه قره‌باغ پول به‌جیب بزنند». و هشدار داد که این منطقه «ممکن است به دروازه ورود سازمان‌های تروریستی بین‌المللی» به کشورهای منطقه از جمله روسیه شود.

امانویل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه، پیشتر اعلام کرده بود ترکیه شماری از جهادگرایان را برای جنگیدن روانه این منطقه کرده است. همچنین بشار اسد، رییس جمهوری سوریه روز گذشته در گفتگویی با آژانس خبری روسیه بر نظر اخیر رییس جمهوری فرانسه صحه گذاشت و اعلام کرد: «دمشق این امر را تایید می‌کند».

انقره متحد آذربایجان پیش از این، چنین اتهام‌هایی را تلاش ارمنستان برای راه‌انداختن «پروپاگاندای سیاه» علیه ترکیه خوانده است.

آذربایجان می‌گوید که ارمنستان جنگجویان کُرد پ.کا.کا را که در تعارض با دولت مرکزی ترکیه هستند، در جنگ قره‌باغ به خدمت گرفته است.

درگیری‌های خونین آذربایجان و ارمنستان در منطقه ناگورنو – قره‌باغ با حدود ۳۰ هزار قربانی در سال ۱۹۹۴ میلادی با آتش‌بس متوقف شد. اما روز ۲۷ سپتمبر آتش این جنگ از نو شعله کشید.

مقامات شهری قره‌باغ اعلام کرده‌اند تاکنون ۲۴۴ تن از کارکنان و ۱۹ شهروند این منطقه بر اثر درگیری‌های دو طرف جان باخته‌اند. آمار دقیق قربانیان دور جدید جنگ بر سر قره‌باغ ضدونقیض است.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email