انتقال دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا به بیمارستان در حالی که تنها یک ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده پرسش هایی را درباره سرنوشت رای گیری در صورت درگذشت یا وخامت حال یکی از نامزدها پدید آورده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ هر چند بنا به گزارشهای منتشر شده دونالد ترامپ تنها از علایم «خفیف» ابتلا به «کووید ۱۹» رنج می برد؛ اما او اکنون به ویروسی مبتلا شده که تاکنون جان بیش از ۲۰۰ هزار نفر را در امریکا گرفته است.

این در حالی است که هنوز درمان قطعی نیز برای این بیماری وجود ندارد. از سوی دیگر برخی عوامل مانند سن بالا و اضافه وزن می تواند باعث شود که رییس جمهوری ۷۴ ساله ایالات متحده طی روزهای آینده نوع حاد بیماری «کووید ۱۹» را تجربه کند.

آیا امکان تعویق انتخابات وجود دارد؟

بنا به قانون اساسی امریکا، کنگره این کشور می تواند انتخابات را به تعویق بیاندازد. با این حال تعویق رای گیری نامحتمل به نظر می رسد. انتخابات ریاست جمهوری امریکا طبق قانون هر چهار سال یک بار یک روز پس از اولین دوشنبه ماه نوامبر برگزار می شود. به همین دلیل انتخابات ریاست جمهوری پیش رو قرار است روز سه شنبه سوم نوامبر (۱۳ عقرب) برگزار شود.

احتمال موافقت مجلس نمایندگان با تعویق انتخابات در حالی که دموکرات ها اکثریت کرسی های آن را در اختیار دارند بسیار کم است. دموکرات ها با تکیه بر نظرسنجی هایی که از پیشتازی جو بایدن، نامزد این حزب حکایت دارد به احتمال زیاد از برگزاری به موقع انتخابات حمایت خواهند کرد.

از سوی دیگر؛ تعویق انتخابات ریاست جمهوری امریکا تاکنون سابقه نداشته است. امری که احتمال اتخاذ چنین تصمیمی را کاهش می دهد.

در صورت ناتوانی یا مرگ یکی از نامزدها پیش از روز رای‌گیری چه خواهد شد؟

هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات ساز و کاری را برای جایگزین نامزدهای خود در انتخابات ریاست جمهوری مشخص کرده اند. کمیته ملی حزب دموکرات یا کمیته ملی حزب جمهوریخواه در صورت مرگ یا ناتوانی جو بایدن یا دونالد ترامپ باید طی یک ماه آینده بنا به ساز و کار تعریف شده خود نامزد جدیدی را معرفی کند.

با این حال؛ بسیاری از رای دهندگان در برخی ایالت های امریکا ارسال برگه های رای خود را با پست آغاز کرده اند. از سوی دیگر مهلت تغییر نام نامزدها بر روی برگه های رای هم در بسیاری از ایالت ها سپری شده است.

به این ترتیب؛ بسیاری از رای دهندگان در صورت عدم تعویق انتخابات حتا در صورت مرگ یکی از دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه باز هم به او رای داده اند یا خواهند داد. با این حال مشکل در صورتی جدی تر می شود که نامزد ناتوان یا فوت شده پیروز انتخابات شود.

در صورت مرگ نامزد پیروز در فاصله بین روز انتخابات و روز رای‌گیری در کالج الکترال چه خواهد شد؟

بنا به نظام انتخاباتی امریکا نامزد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری فردی است که اکثریت آرای الکترال را به دست آورد. به این ترتیب هر کدام از نامزدها فارغ از میزان رای خود در آرای عمومی با کسب ۲۷۰ رای الکترال راهی کاخ سفید خواهد شد.

کالج الکترال قرار است روز ۱۴ دسامبر (۲۴ قوس) برای انتخاب رییس جمهوری رای گیری کند. آرای الکترال اکثر ایالت های امریکا به نامزدی تعلق می گیرد که در آن ایالت بیشترین رای را به دست آورده است.

قوانین بسیاری از ایالت ها مشخص نکرده است که در صورت مرگ نامزد پیروز در آن ایالت تکلیف آرای الکترال چه خواهد شد. ایالت هایی که در این زمینه تعیین تکلیف کرده اند نیز وحدت رویه ندارند. به عنوان مثال آرای الکترال ایالت میشیگان حتا در صورت مرگ نامزد پیروز باز به نام او ثبت خواهد شد. این در حالی است که در ایالت ایندیانا آرای الکترال در صورت فوت نامزد پیروز به فردی که از سوی حزبش به عنوان جانشین وی معرفی شده است تعلق می گیرد.

به این ترتیب به نظر می رسد که در صورت درگذشت نامزد پیروز در انتخابات پیش رو چالشی حقوقی پدید خواهد آمد.

در صورت مرگ رییس جمهوری منتخب پس از رای کالج الکترال چه خواهد شد؟

بنا به قانون اساسی امریکا معاون رییس جمهور منتخب در صورت درگذشت او به عنوان رییس جمهوری سوگند یاد خواهد کرد. به این ترتیب در صورت درگذشت دونالد ترامپ یا جو بایدن پس از رای کالج الکترال و تایید نتیجه آرا در کنگره این مایک پنس یا کامالا هریس خواهند بود که جانشین آنها خواهند شد.

با این حال؛ بین کارشناسان حقوقی درباره زمانی که نامزد پیروز در انتخابات رسما رییس جمهوری منتخب محسوب می شود اختلاف نظر وجود دارد. برخی بر این باور هستند که پس از رای کالج الکترال، نامزد پیروز رییس جمهوری منتخب است. در مقابل گروهی معتقدند که تا زمان عدم تایید نتیجه آرای کالج الکترال در کنگره نامزد پیروز رییس جمهوری منتخب نیست و به این ترتیب در صورت فوت وی معاونش به جای او مراسم تحلیف به جای نخواهد آورد.

به این ترتیب؛ به نظر می رسد که ناتوانی یا درگذشت یکی از نامزدها پیش از روز انتخابات و ناتوانی و درگذشت نامزد پیروز پس از روز رای گیری به طور بالقوه می تواند تبدیل به بحرانی سیاسی و حقوقی در امریکا شود.

در صورت مرگ یا ناتوانی رییس جمهوری امریکا تکلیف چیست؟

بنا به متمم بیست و پنجم قانون اساسی امریکا رییس جمهوری این کشور با ارسال نامه ای به رهبران کنگره می تواند اعلام کند که از انجام وظایفش ناتوان شده است. در این صورت معاون رییس جمهوری به جای او رسما به عنوان رییس جمهوری موقت مشغول به کار می شود.

رییس جمهوری پس از بهبود حالش می تواند با ارسال نامه دیگری به رهبران کنگره اعلام کند که بار دیگر توانایی انجام وظایفش را دارد. رونالد ریگان و جورج بوش پسر دو رییس جمهوری بودند که در طول دوران حضورشان در کاخ سفید از ساز و کار تعریف شده در متمم بیست و پنجم قانون اساسی برای تفویض اختیارات خود استفاده کردند.

حالا در صورت وخامت حال دونالد ترامپ، مایک پنس، معاون رییس جمهوری به طور موقت زمام امور را به دست خواهد گرفت.

در صورتی که رییس جمهوری نتواند با ارسال نامه سران کنگره را از وضعیت پیش آمده آگاه کند؛ معاون رییس جمهوری و اعضای کابینه در مورد ناتوانی رییس جمهوری از انجام وظایفش و ارسال نامه به کنگره تصمیم گیری خواهند کرد.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email