خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در خصوص برپایی مراسم اربعین در عراق، از حضور ده‌ها هزار زایر خارجی در این کشور به رغم شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ خبر داده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ در این گزارش آمده است که شهر کربلا در آستانه برگزاری سالگرد چهلمین روز شهادت سومین امام شیعیان میزبانی از ده‌ها هزار زایر مسلمان از جمله شمار زیادی زایر از کشورهای خارجی را آغاز کرده است.

اربعین که در این گزارش «یکی از بزرگترین اجتماعات مذهبی جهان» معرفی شده؛ امسال روز پنجشنبه هشتم اکتوبر/ 22 میزان در سالگرد بیستم صفر ۶۱ هجری قمری، زمان شهادت امام حسین (ع) به دست سربازان یزید بن معاویه، دومین خلیفه اموی برگزار می‌شود.

دولت عراق به رغم همه‌گیری بیماری کووید۱۹ امسال مجوز ورود هوایی یک هزار و پانصد زایر برای هر کشور خارجی را صادر کرده است. ایران همسایه بزرگ و پرنفوذ عراق در این میان سهمیه بیشتری نسبت به دیگر کشورها دارد.

مقامات عراقی جدا از سهمیه ۱۵۰۰ نفری وضع شده برای همه کشورها، برای ایران یک سهمیه ۲ هزار و ۵۰۰ نفری از زایرانی که از راه زمینی به این کشور سفر می‌کنند، نیز قایل شده‌‌اند.

بدین ترتیب؛ ایران اجازه دارد که در مجموع ۴ هزار زایر را از راه زمین و هوا برای شرکت در مراسم اربعین به عراق اعزام کند؛ این میزان زایر ایرانی و در کل زایر خارجی در عراق به رغم آنکه با توجه به شرایط بهداشتی ناشی از کرونا، قابل توجه تلقی می‌شود؛ اما نسبت به سال‌های گذشته بسیار کم‌تر است.

سهمیه ویژه برای زایران ایرانی در حالی از سوی مقامات عراقی وضع شده که تهران پیش‌تر ضمن ممنوع اعلام کردن سفر به عراق در طول ایام اربعین تاکید کرده بود که مرزهای خروجی کشور به عراق بسته است.

سال گذشته حدود یک سوم از ۱۴ میلیون زایر اربعین در عراق را خارجی‌ها و اغلب آنها را ایرانی‌ها تشکیل ‌می‌دادند؛ در این میان زایران زیادی نیز از کشورهای حوزه خلیج فارس، افغانستان، پاکستان و یا لبنان نیز برای حضور در مراسم اربعین خود را به عراق رسانده بودند.

حضور جمعیت بزرگی از زایران برای بزرگداشت اربعین در عراق با توجه به دشوار بودن رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مراسم مرتبط با این رویداد مذهبی نگرانی‌هایی را برانگیخته است.

ویروس کرونا تاکنون بیش از ۳۷۵ هزار عراقی را مبتلا کرده و حدود ۱۰ هزار نفر از شهروندان این کشور بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email