حسن روحانی رییس جمهور ایران گفته است که مراسم چهلم امام سوم شیعیان به صورت نمادین هم برگزار نخواهد شد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آقای روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا گفته است: «هیچ رفت و آمدی برای راهپیمایی در عراق وجود ندارد و مرزهای کشور به طور کامل بسته است و تاکید می‌کنیم؛ هیچ‌کس نباید به سمت مرز عراق حرکت کند و در داخل کشور هم در هیچ شهری راهپیمایی نمادین اربعین نداریم».

مراسم راهپیمایی اربعین چند سالی است که از شهرهای مختلف ایران به سمت کربلا برگزار می شود؛ اما دولت عراق امسال اعلام کرده که به دلیل شیوع ویروس کرونا حاضر به پذیرش زایران نیست و مرزهای خود را با ایران بسته است.

در روزهای اخیر برخی از زایران با مراجعه به مرزها برای ورود به عراق تلاش کرده اند که موجب درگیری هایی با مرزبانان شده است.

آقای روحانی که ریاست ستاد ملی مقابله با کرونا را بر عهده دارد در جلسه امروز دوازدهم ماه میزان، گفته است برخی افراد متخلف زایران را به دروغ به سمت مرزها برده اند؛ اما در میانه راه رها کرده‌اند.

رییس جمهور ایران گفته است: «تاکید می‌کنیم که هیچ‌کس به سمت مرز حرکت نکند و نیروی انتظامی، بسیج، سپاه، مرزبانی، استانداری‌ها و وزارت کشور (داخله) در این زمینه باید احساس مسوولیت کنند که باید از جان مردم محافظت کنیم».

وی تاکید کرده است: «همه مردم با رعایت کامل اصول بهداشتی عزاداری اربعین و ماه صفر را در منازل خود انجام دهند”.

دولت ایران حدود شش هفته قبل با شروع ماه محرم به هیات های عزاداری و مساجد اجازه داد که با رعایت برخی اصول کلی برنامه های سالانه خود را برگزار کنند. آقای روحانی آن زمان گفته بود که مراسم عزاداری برای امام سوم شیعیان تعطیلی بردار نیست و این برنامه ها همراه با رعایت های بهداشتی باید برگزار شود.

برخی از کارشناسان و مقام های پزشکی هشدار داده بودند که برگزاری تجمعات اینچنینی در زمان شیوع ویروس به گسترش آن منجر می شود و دولت باید اجازه برگزاری آن را ندهد.

به فاصله کوتاهی پس از آن، دولت ایران مدارس و دانشگاه ها را بازگشایی کرد؛ اما گفت که حضور در مدارس اختیاری است.

مدتی پس از برگزاری این مجالس آمار ابتلا به ویروس کرونا در ایران بالا رفت و در روزهای اخیر رقم مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ بار دیگر در ایران از دوصد نفر در شبانه روز عبور کرده است.

در حال حاضر؛ مقام های بهداشتی دولتی می گویند که اغلب ولایت های ایران در وضعیت قرمز قرار دارد و از جمله در تهران، شرایط به گونه ای است که تعطیلی یک هفته‌ای باید اجرا شود.

از زمان اعلام شیوع رسمی ویروس کرونا در ایران در اول حوت ۱۳۹۸ تاکنون بیش از ۲۶هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

به رغم بازگشایی های صورت گرفته در ایران و برگزاری مجلس عزاداری محرم، جلسات سخنرانی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران و دیدارهای عمومی وی برگزار نمی شود.

آقای خامنه ای مراسم عزاداری محرم را در فضایی خالی از جمعیت برگزار کرد. نشست مجلس خبرگان رهبری هم برای دومین بار به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است.

حسن روحانی هم در برنامه های عمومی شرکت ندارد و صرفا از طریق ویدیو سخنرانی می کند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email