ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که وزارت‌خانه‌های معادن، تکنالوژی معلوماتی و شرکت برشنا چهار سند همکاری را به هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی با ترکمنستان امضا کرده‌اند.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ در خبرنامه‌یی که روز چهارشنبه (9 میزان – 30 سپتمبر) از سوی ارگ ریاست جمهوری منتشر شد؛ آمده است که این سندهای همکاری شامل سه تفاهم‌نامه و یک موافقت‌نامه می‌باشد. با عقد این تفاهم‌نامه‌ها قرار است افغانستان و ترکمنستان در بخش‌های امتداد فایبر نوری، انتقال گاز و انرژی برق بیشتر از پیش به همکاری اقتصادی بپردازند.

اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور در مراسم امضای این اسناد حضور داشته است. آقای غنی تقویت همکاری‌های اقتصادی بین افغانستان و ترکمنستان را زمینه‌ساز انکشاف اقتصادی دو کشور توصیف کرده است.

آقای غنی با اشاره با امضای موافقت‌نامه‌های همکاری بین دو کشور می‌گوید که این اسناد همکاری به وصل شدن شبکه‌های فایبر نوری بین دو کشور، انتقال گاز ترکمنستان به افغانستان و افزایش تولید و ترانزیت انرژی برق بین دو کشور خواهد شد.

افغانستان و ترکمنستان در کنار پاکستان و هند مهم‌ترین شرکای پروژه منطقه‌یی تاپی هستند که در چوکات آن قرار است گاز طبیعی ترکمنستان از خاک افغانستان به پاکستان و هند منتقل شود. آقای غنی در این نشست خاطرنشان ساخت که کار پروژه تاپی در داخل افغانستان از ابتدای سال آینده خورشیدی آغاز خواهد شد.

در همین حال؛ رشید میردوف، وزیر خارجه ترکمنستان که از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست صحبت می‌کرد، می‌گوید که کشورش از رویکرد دولت افغانستان مبنی بر توسعه اتصال منطقه‌یی حمایت می‌کند. آقای میردوف افزود که ترکمنستان علاقه‌مند است همکارهای اقتصادی بین کشورهای منطقه به ویژه ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند در چوکات پروژه‌های بزرگ منطقه‌یی توسعه یابند. وزیر خارجه ترکمنستان همچنین خاطرنشان ساخت که کشورش از روند صلح در افغانستان که زمینه‌ساز ثبات منطقه‌یی خواهد بود، به صورت همه‌جانبه حمایت می‌کند.

حکومت افغانستان از نزدیک به شش سال به این‌سو یک سلسله تلاش‌های منظمی را به هدف تقویت روابط اقتصادی با آسیای مرکزی روی دست گرفته است. به نظر می‌رسد که کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و سایر جمهوری‌های آسیای مرکزی به بزرگ‌ترین شرکای اقتصادی افغانستان در سال‌های آینده تبدیل خواهند شد.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email