وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور در حملات روز شنبه (29 سنبله – 19 سپتمبر)، بیش از ۳۰ نیروی طالبان را در قندوز کشته است. این در حالی است برخی منابع گفته‌اند که غیرنظامیان نیز جزو کشته شده‌ها بودند.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ از سوی دیگر نیروهای طالبان، دولت افغانستان را به کشتن ۲۳ غیرنظامی از جمله زنان و کودکان در این حملات متهم و تاکید کردند که هیچ نیرویی از آن‌ها در این حملات کشته نشده است.

در بیانیه وزارت دفاع افغانستان که در توییتر نیز منتشر شده، آمده است که طبق گزارش‌های اولیه هیچ آسیبی به غیرنظامیان وارد نشده؛ اما تاکید شده است که تحقیقات در این زمینه انجام می‌شود چرا که از گزارش‌هایی مربوط به تلفات غیرنظامی مطلع شده‌اند.

این وزارتخانه حمله به نیروهای طالبان را در پی حمله اولیه آن‌ها به نیروهای امنیت ملی افغانستان در منطقه نیکپای سید رمضان ولسوالی خان آباد قندوز توصیف کرد.

وزارت دفاع افغانستان مدعی شد که بیش از ۳۰ نیروی طالبان از جمله دو فرمانده آن‌ها با نام‌های قاری عبدالرازق و مولوی عباس کشته شدند: «در این عملیات هشت نفر دیگر از جمله دو فرمانده دیگر با نام‌های فیضانی و قاری ابراهیم زخمی شدند».

این نهاد دولتی افغانستان تاکید کرده است که ادعاهای آسیب به غیرنظامی را جدی می‌گیرد و آن‌ها را بررسی می‌کند.

رییس بیمارستان حوزوی قندوز: سه غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شده‌اند

محمد نعیم منگل رییس بیمارستان حوزوی قندوز در گفتگو با خبرگزاری فرانسه کشته شدن سه غیرنظامی و زخمی شدن سه نفر دیگر را تایید کرده است که پس از حمله به مرکز درمانی وی منتقل شده‌اند.

این حملات دو طرفه در حالی انجام شد که اشرف غنی در فراخوانی تازه خواستار آتش‌بس بشر دوستانه شده بود تا «از مردم محافظت شود و جلوی خشونت‌ها و حوادث تروریستی هم گرفته و شرایط رسیدن به یک صلح پایدار فراهم شود».

نیروهای طالبان تاکنون درخواست‌های وی را نادیده گرفته‌اند.

گفتگوهای میان افغانستانی از روز شنبه گذشته در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است. در نشست مقدماتی این مذاکرات، نمایندگان چند کشور از جمله وزیر خارجه آمریکا حضور داشتند.

این گفتگوها به کندی پیش می‌رود و هنوز دو طرف درباره دستور کار به توافق نرسیده‌اند.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email