الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف دولت روسیه روز شنبه (29 سنبله – 19 سپتمبر) با انتشار عکسی از خود آخرین وضعیت سلامتی‌اش را تشریح کرد.

وی اعلام کرد که با وجود اینکه پاهایش لرزش دارد اما می‌تواند راه برود.

ناوالنی ۴۴ ساله، روز بیستم اگست (30 اسد) در داخل هواپیمایی که او را به مسکو باز می‌گرداند به طور ناگهانی بیمار شد. او ابتدا در بیمارستانی در شهر امسک روسیه بستری و پس از دو روز برای معالجه به برلین، پایتخت آلمان منتقل شد. این مخالف سرشناس کرملین دو هفته در کمای مصنوعی بود اما در روزهای گذشته حالش بهبود یافته است.

وی امروز با انتشار عکسی در حساب کاربری خود در اینستاگرام در حال راه رفتن روی راه ‌پله توضیح داد که چگونه پیش از این در ادای کلمات ناتوان بوده است.

وی برخی از لحظات دوران بیماری خود را همراه با «ناامیدی» توصیف کرد و گفت: «حالا من فردی هستم که وقتی در راه‌ پله حرکت می‌کند، پاهایش می‌لرزد».

پزشکان بیمارستان شاریته برلین در تلاش هستند تا با کمک به ناوالنی، اثرات گاز اعصاب «نوویچوک» را خنثا کنند.

وی سه‌شنبه گذشته نیز با انتشار عکس دیگری نوشته بود: «هنوز توان کار کردن ندارم. اما دیروز را توانستم بدون دستگاه نفس بکشم».

این منتقد سرسخت کاخ کرملین در زیر عکسی که امروز منتشر کرد همچنین نوشت که در روزهای نخست بهبودی نیاز داشت با تراپی گفتارش را بازیابی کند. او تصریح کرد که برای یافتن کلمات در پاسخ به سوالات پزشکان دچار مشکل بود.

وی همچنین تاکید کرد که هنوز قادر به استفاده از تلفون نیست.

مسیر طولانی برای بهبودی

آقای ناوالنی در این مطلب به ابتدای روند بهبودی خود اشاره کرد و گفت که آدم‌ها را نمی‌شناخت و نمی‌توانست صحبت‌های آن‌ها را درک کند.

وی افزود: «من حتی نمی‌دانستم چطور ناامیدی خودم را بیان کنم و بنابراین سکوت می‌کردم».

گاز اعصاب «نوویچوک» ارتباط بین مغز، اندام‌های اصلی و عضلات را مختل می‌کند و طبق گفته پزشکان به تدریج از بدن پاک می‌شود.

یک آزمایشگاه ارتش آلمان تایید کرده است که الکسی ناوالنی با گاز اعصاب نوویچوک مسموم شده است. دو آزمایشگاه مستقل دیگر در فرانسه و سویدن نیز همین نتیجه را تایید کردند.

کرملین که پس از انتشار خبر مسمومیت این مخالف سرسخت دولت برای وی آرزوی سلامتی کرده بود، هرگونه اتهام دخالت در این ماجرا را «پوچ و بی‌اساس» خوانده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email