ناو هواپیمابر امریکایی یواس‌اس نیمیتز روز جمعه ۱۸ سپتمبر در بحبوحه تنش‌های ایران و امریکا توانست از تنگه استراتیژیک هرمز عبور کند و وارد خلیج فارس شود.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ عبور این ناو با حدود ۵ هزار ملوان و تفنگدار از تنگه هرمز در حالی انجام شد که ایران در واکنش به مواضع امریکا از جمله تصمیم برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران، بارها تهدید کرده بود که این تنگه را خواهد بست.

ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد این ناو هواپیمابر که از اواخر ماه جولای در حال گشت زنی در دریای عرب بوده، به همراه دو ناوچه مجهز به موشک‌های هدایت شونده و یک ناوشکن «روز ۱۸ سپتمبر از تنگه هرمز عبور کرده و وارد خلیج شده است».

«یواس‌اس نیمیتز» اولین ناو هواپیمابر امریکایی محسوب می‌شود که از دسمبر ۲۰۱۹ میلادی از این منطقه عبور کرده است. بر اساس بیانیه ناوگان پنجم، قرار است این ناو هواپیمابر که «در اوج امادگی» قرار دارد، در دو عملیات ایتلاف بین‌المللی علیه افراط گرایان در منطقه خاورمیانه شرکت کند.

کشتی‌ها در زمان عبور از تنگه هرمز بیش از هر زمان دیگری به مرزهای ایران نزدیک می‌شوند، یعنی به مناطقی که بشدت تحت کنترل نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران هستند.

آب‌های جنوبی ایران در ماه‌های اخیر بارها صحنۀ نمایش قدرت نیروهای سپاه پاسداران بوده که پس از قتل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در نزدیکی میدان هوایی بغداد به دست امریکایی‌ها، از هر فرصتی برای نشان دادن قدرت خود در این آبراه بین‌المللی استفاده کرده است.

از جمله آخرین اقدامات سپاه در این رابطه، ساخت ماکتی از ناوهواپیمابر نیمیتز و استفاده از آن در رزمایش‌های خود بوده است.

یک روز پس از عبور «یواس‌اس نیمیتز» از تنگه هرمز، خبرگزاری ایسنا گفتگویی را با علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران منتشر کرد که در جریان آن علیرضا تنگسیری ضمن محکوم کردن «باز شدن پای رژیم صهیونیستی (اسراییل) به منطقه توسط حاکمان امارات متحده عربی و بحرین» اعلام کرد که این حضور را یک تهدید می‌دانند.

او در ادامه نیز افزود که «در مقابل دشمنان اعم از منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خواهیم ایستاد و … میدان را در مقابل آنها خالی نخواهیم کرد و در روز واقعه جنازه‌هایشان را روی تابوت‌های ایرانی از تنگۀ هرمز خارج خواهیم کرد».

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email