گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان طی سخنانی در خطبه‌های نماز جمعه در کابل اظهار داشت: “حزب اسلامی برای گفتگوهای مستقل با طالبان و همچنین برای مشارکت و همکاری آماده است”.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ وی در این جریان تاکید کرده است: «ما معتقدیم که اگر این دو گروه دست به دست هم‌ دهند، بحران افغانستان به زودی پایان می یابد و هیچ نیرویی قادر به ایستادگی در برابر آن نیست. وقتی اولین دور گفتگوهای کابل و طالبان به پایان رسید؛ حزب اسلامی و طالبان آماده آغاز گفتگوها هستند. انتخاب در دست طالبان است”.

وی افزود: “از نگاه طالبان، دولت افغانستان در وضعیت کنونی ضعیف است بنابراین هیچ فوریتی برای صلح وجود ندارد. برخی اعضای این گروه بر راه حل نظامی، برخی بر راه‌حل مسالمت آمیز، برخی به پیوستن به حزب اسلامی که از نظر عقیدتی و عملی، نظام اسلامی، عقب نشینی مهاجمان خارجی، استقلال افغانستان نزدیک هستند، اصرار دارند. آزادی و بسیاری از موضوعات وجه مشترک آن‌هاست. اگر طالبان به حزب سیاسی که در کل کشور احساس نزدیکی می‌کند، پس این فقط حزب اسلامی است. گروههای اسلامی خواهان اتحاد و اتحاد هستند”.

حکمتیار همچنین تاکید کرد: اظهارات مقامات امریکایی نشان می‌دهد که ایالات متحده از دولت فعلی کابل که با فساد و تنش مواجه بوده و از حمایت ملت محروم است، خسته شده و آن را دلیل اصلی شکست خود می‌داند. امریکا همچنین می‌گوید که سیستم آینده افغانستان و نحوه اداره آن برعهده مردم افغانستان خواهد بود. ایالات متحده هیچ سیستم یا دولتی را تحمل نمی‌کند، اما به هرحال ایجاد یک سیستم فراگیر ضروری است. به نظر می رسد که در سیاست جدید ایالات متحده بقای دولت فعلی اهمیتی ندارد”.

رهبر حزب اسلامی افغانستان با اشاره به آغاز مذاکرات میان افغانستانی در دوحه پایتخت قطر توضیح داد: “در جریان مذاکرات، هیات نمایندگی ایالات متحده تلاش خواهد کرد تا در مورد دولت جدیدی که مورد قبول سایر طرف‌ها باشد، به توافق برسد. البته این گفتگوها با تهدیدات و موانع داخلی و خارجی زیادی روبرو است. به احتمال زیاد مدت زیادی به طول خواهد انجامید. دولت آماده نیست تا به راحتی قدرت را ترک کند. تا آخرین لحظه تلاش خواهد کرد تا از تشکیل دولت جدید جلوگیری کند”.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email