رییس‌جمهور امریکا در یک کنفرانس خبری خود در کاخ سفید، طالبان را یک گروه «بسیار قاطع و باهوش» توصیف کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ دونالد ترامپ ، رییس جمهور امریكا معتقد است كه دستیابی به توافق با طالبان افغانستان امكان پذیر است.

رییس جمهور امریکا در کنفرانس خبری روز جمعه (28 سنبله – 18 سپتمبر) خود در کاخ سفید، طالبان را گروهی «بسیار باهوش و قاطع» خواند و اعلام کرد که امریکا با آن به شکل مطلوبی تعامل می‎کند.

ترامپ افزود: «ما با طالبان به شکل خیلی خوبی تعامل می‎کنیم. آنها بسیار مصمم و باهوش هستند؛ اما همانطوری که خودشان می‎دانند 19 سال از جنگ گذشته است و اکنون از جنگ و درگیری خسته شده‌اند».

وی تاکید کرد: «طی دو هفته آینده، تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان به 4 هزار نفر کاهش می یابد و پس از آن نتیجه گیری نهایی انجام می شود».

کمتر از یک هفته از برگزاری مراسم گشایش مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان می‌گذرد؛ اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند که درباره موضوعات و برنامه مذاکرات به توافق برسند.

برخی اعضای دولت افغانستان می‌گویند که تیم مذاکره آنها به آتش‌بس تاکید دارند؛ اما طالبان معتقدند که باید در ابتدا، درباره نظام آینده این کشور بحث شود.

طالبان با متهم کردن دولت افغانستان به فرمانبرداری از امریکا تاکید کرد که کابل بدون اشاره مقامات امریکایی کاری انجام نمی‌دهد؛ بنابراین اقدامات اخیر، «نقش امریکا را در برابر طالبان و مردم مشکوک ساخته است».

این گروه اظهارمی کند که هرگونه تخریب روند صلح و پیامدهای پس از آن، به عهده ایالات متحده امریکا و جامعه جهانی خواهد بود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email