فرانسه، بریتانیا و آلمان عصر جمعه (29 سنبله – 19 سپتمبر) در نامه‌ای خطاب به اعضای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند؛ معافیت‌های ایران از تحریم‌های سازمان ملل که در چهارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی ممکن شده بود، پس از تاریخ ۲۰ سپتمبر نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ این موضع مشترک در حالی اعلام شده است که ایالات متحده امریکا قصد دارد از ۲۰ سپتمبر سال جاری میلادی (۳۰ سنبله) با فعال کردن مکانیسم ماشه همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را بار دیگر به اجرا بگذارد.

سه کشور اروپایی امضا کنندۀ توافق هسته‌ای با ایران در این نامه ضمن اشاره به خروج امریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی تاکید کرده‌اند که هر تصمیم یا اقدامی برای تحمیل دوباره تحریم‌های این سازمان علیه تهران «از نظر قانونی فاقد اثر حقوقی است».

نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان در سازمان ملل نوشته‌اند: «ما به گونه‌ای خستگی‌ناپذیر در راه حفظ توافق هسته‌ای تلاش خواهیم کرد و خود را متعهد به آن می‌دانیم».

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا ماه گذشته اعلام کرد که روندی ۳۰ روزه را در شورای امنیت آغاز خواهد کرد که نه تنها منجر به بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران می‌شود؛ بلکه از لغو تحریم تسلیحاتی ایران از تاریخ ۱۸ اکتوبر (۲۷ میزان) نیز جلوگیری خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا نیز قصد دارد به‌زودی دستورالعملی را امضا کند تا بر اساس آن هر کسی که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران را نقض کند، از سوی واشنگتن مجازات شود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email