بازرسان سازمان ملل می‌گویند که حکومت ونزویلا “مرتکب خشونت‌های تکان‌دهنده‌ای” شده که معادل جنایت علیه بشریت است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ شورای حقوق بشر سازمان ملل در یک ماموریت جمع‌آوری اطلاعات به تحقیق درمورد کشتار، شکنجه، خشونت و ناپدیدشدگی پرداخته است. تیم سازمان ملل گفت است که نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزویلا، و دیگر مقامات عالی‌رتبه در این جرایم دست داشته‌اند.

خورخه والرو، سفیر ونزویلا در سازمان ملل، تشکیل این ماموریت را یک “ابتکار خصمانه” نامیده است.

آقای والرو سال گذشته گفت که اقدام سازمان ملل بخشی از کارزاری به رهبری امریکا علیه ونزویلاست، و مانع ورود تیم سازمان ملل به این کشور شد.

در گزارشی از یافته‌های تیم سازمان ملل آمده است که سازمان‌های امنیتی ونزویلا از سال ۲۰۱۴، شش سال پیش، در یک خشونت نظام‌یافته دست داشته‌اند که هدف آن سرکوب مخالفان سیاسی و ارعاب کلی مردم بوده است.

بر اساس این گزارش، نیکلاس مادورو و وزیران کشور و دفاع، نه تنها از این جنایات مطلع بوده‌اند، بلکه دستورات را صادر، عملیات را هماهنگ، و منابع آن را تامین کرده‌اند.

در این گزارش از حکومت ونزویلا خواسته شده است که مسوولان این جنایات را پاسخگو کند و مانع بروز خشونت‌های بیشتر شود.

مارتا والینیاس، رییس تیم تحقیق، در بیانیه‌ای گفت: «این تیم به اطلاعات و دلایل قابل‌قبولی دست یافته، که آن را به این نتیجه رسانده است که مقام های ونزویلا و نیروهای امنیتی، از سال ۲۰۱۴، مرتکب طرح و اجرای نقض جدی حقوق بشر شده‌اند؛ بعضی از آنها، از جمله کشتار خودسرانه و غیرقانونی و استفاده نظام‌یافته از شکنجه، وارد حیطه جنایت علیه بشریت شده‌اند».

«این جنایات، اقداماتی مجزا و منفرد نبوده، بلکه هماهنگ‌شده و در راستای سیاست پیگیرانه حکومت بوده؛ که با آگاهی و حمایت مستقیم افسران فرماندهی و مقامات ارشد حکومت انجام شد».

ونزویلا دستخوش بحران شدید اقتصادی و سیاسی است؛ در چند سال گذشته، میلیون‌ها نفر از این کشور گریخته‌اند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email