پس از چند روز از برگزاری نخستین نشست هیات‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، تاکنون طرزالعمل و شیوه‌های پیشبرد مذاکرات رسمی میان دو طرف نهایی نشده ‌است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ کریم امینی، خبرنگار طلوع‌نیوز که برای پوشش مذاکرات صلح در دوحه رفته ‌است؛ می‌گوید که روز چهارشنبه (26 سنبله – 16 سپتمبر) نیز دو طرف سرگرم نهایی سازی این طرزالعمل بودند  .

قرار بود این طرزالعمل روز گذشته در نشست مشترک دو طرف نهایی و تایید شود؛ اما به علت اختلاف دیدگاه‌ها چنین نشد.

محمدرسول طالب، عضو هیات مذاکره کننده دولت افغانستان ابراز خوشبینی می‌کند که در کارها پیشرفت‌هایی صورت گرفته‌ است: «پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته. یکی دو مورد باقی مانده و کار روی آن‌ها جریان دارد. امروز (چهارشنبه) هم پیشرفت‌هایی صورت گرفت».

محمد معصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره کننده دولت افغانستان، در دومین نشست این تیم با هیات مذاکره کننده طالبان خواهان مشارکت این گروه در نظام کنونی شد.

فاروق مجروح، عضو هیات مذاکره کننده افغانستان در این باره اظهار داشت: «مدغم شدن یا یکجا شدن طالب در نظام جمهوری اسلامی افغانستان می‌تواند به ثبات دایمی در افغانستان بیانجامد».

محمد نعیم، سخنگوی دفتر طالبان در قطر نیز افزود: «یکی از موضوعات [قابل بحث] شاید نظام باشد، موضوع اسیران و بندیان است… در نشست‌های اول و دوم چیزی در این باره مطرح نشد؛ امکان دارد این موارد در میز مذاکرات مطرح شوند».

از گفته‌های اعضای هیات‌های دو طرف و توییت‌های سخنگویان دو هیات، برداشت می‌شود که دو طرف از روند مذاکرات تاکنون راضی اند.

در دومین نشست هیات‌های دو طرف که روز گذشته انجام شد؛ نادر نادری، سخنگوی هیات افغانستان و محمد نعیم، سخنگوی هیات طالبان طالبان در سلسله توییت‌هایی، موارد مشابهی را مطرح کردند.

کریم امینی، می‌گوید که عبدالحکیم حقانی، رییس هیات طالبان نیز گفته ‌است که «جنگ طالبان برای قدرت نیست».

نتیجه بحث‌ گروه‌های تماس دو طرف، اکنون روی میز هیات‌هاست و رای‌زنی‌ها هم‌چنان ادامه دارد.

قرار بود گفتگوهای رسمی میان دو طرف دو روز پیش آغاز شود؛ اما تاکنون آغاز نشده‌ و معلوم نیست چه زمانی آغاز خواهند شد.

با این همه؛ ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان می‌گوید که ناتو از نیروهای امنیتی و صلح افغانستان پشتیبانی می‌‎کند: «من به نمایند‌گی از ایتلاف نظامی حرف می‌زنم. ما از مردم افغانستان و نیروهای امینتی این کشور پشتیبانی می‌کنیم و سهم مان را برای پشتیبانی از روند صلح ادا خواهیم کرد».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email