دولت ترامپ وعده داد که بلافاصله پس از بازگشت تحریم‌ها، فروشندگان سلاح به ایران را تحریم می‌کند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ الیوت آبرامز، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران روز چهارشنبه (26 سنبله – 16 سپتمبر) در جریان یک نشست خبری گفت که به محض تایید از سرگیری تحریم‌ها علیه تهران در سازمان ملل، کشورش «با تمام توان»، «تمام تولیدکنندگان بین‌المللی اسلحه را که با ایران معامله کنند»، تحریم خواهد کرد.

ساعاتی پیش از این هشدار، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریكا گفته بود كه دولت واشنگتن در تلاش برای تصویب مجدد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، هفته آینده بار دیگر به سازمان ملل روی خواهد آورد.

پمپئو در حالی این سخنان امیدوارانه را ایراد کرد که به نظر می‌رسد در شرایط فعلی، این خواسته امریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد طرفداری ندارد. در روز جمعه (24 اسد – 14 اگست) شورای امنیت درخواست امریكا برای تمدید تحریم تسلیحاتی بین‌المللی علیه ایران پس از تاریخ انقضا تحریم‌های جاری در ماه اكتوبر را رد كرد.

امریکا در ثور سال ۹۷ خورشیدی به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و ایران می‌گوید که این کشور به دلیل خروج از توافق بین‌المللی نمی‌تواند به آن استناد کرده و خواستار تمدید تحریم‌ها شود. اما امریکا تلاش می‌کند تا با توسل به برخی تفسیرهای حقوقی، سازمان ملل را به تصویب خواسته‌اش متقاعد سازد.

با این وجود؛ حسن روحانی، رییس جمهور ایران دیروز چهارشنبه تلویحا امکان «فعال شدن میکانیسم ماشه از سوی امریکا» را نامحتمل دانست. وی از شنبه و یکشنبه آینده که از سوی امریکا به عنوان تاریخ بازگردانده شدن تحریم ها علیه ایران تعیین شده، با عنوان «پیروزی» ملت ایران یاد کرده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email