آیا انتخاب ۱۲ سپتمبر ۲۰۲۰ برای مذاکره میان افغانستانی بر اساس توافق صلح امریکا و طالبان، تصادفی است؟

برخی تحلیلگران معتقدند مذاکره میان افغانستانی برای پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور، درست يک روز بعد از سالگرد ۱۱ سپتمبر با هر دستاوردی، يک فرصت تبليغاتی در اختیار رییس‌جمهور امريكا برای مبارزات انتخاباتی‌اش قرار خواهد داد.

گروه القاعده که تحت حمایت حکومت خودخوانده طالبان در افغانستان بود در یازده سپتمبر ۲۰۰۱ یعنی نوزده سال پیش، حمله هایی تروریستی علیه امریکا انجام داد.

عجله دولتمردان امریکا برای مذاکرات میان گروه‌های افغانستانی در حالی است که ژنرال كنت مک‌كنزی، فرماندهی ارتش امريكا در خاورميانه گفته است که طالبان تاكنون هيچ شاهد معتبری مبنی بر قطع روابطش با القاعده ارايه نکرده است.

زمان تقریبی این توافق که نیمه اول سپتمبر سال گذشته اعلام شده بود در پی کشته شدن یک نظامی امریکایی بر اثر بمب گذاری در کابل، لغو شد. در آن زمان گروه شبه نظامی طالبان متهم شد که این بمب گذاری را انجام داده است. در نتیجه گفتگوی میان افغانستانی که قرار بود در پی امضای این توافق انجام شود نیز به تعویق افتاد. البته گروه طالبان نیز خواهان آزادی شبه نظامیانش از زندان‌ها بود که روند مذاکره را به عقب انداخت.

حال؛ رییس جمهور امریکا می‌تواند این مناسبت را با دستاوردهای رياست‌جمهور‌ی اش پیوند دهد. همانگونه که در این روزها برقراری روابط دیپلوماتیک میان بحرین و اسراییل و همچنین تصمیم مشابه امارات متحده عربی آن هم با وساطت کاخ سفید می تواند برگ برنده‌ای برای ریاست جمهوری امریکا در این هفته های پایانی پیش از انتخابات باشد. این در حالی است که تلاش‌های امریکا برای صلح در افغانستان پیشینه‌ای طولانی دارد؛ تلاش‌هایی که بیشتر با شکست و ناکامی مواجه بوده است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع افغانستان؛ «۵۰ هزار تروریست در قالب ۲۱ گروه تروریستی، مسوول ایجاد نا امنی و بی‌ثباتی در این کشور آسیایی» هستند. برخی ناظران بین المللی نقش مذاکرات کنونی را برای آینده صلح در افغانستان مبهم می دانند؛ چرا که گروه‌های شبه نظامی و تندروی دیگری نیز در این کشور فعال هستند که به بی‌ثباتی در افغانستان دامن می زنند.

با این حال؛ مذاکره کنندگان دولتی و همچنین وزیر خارجه امریکا نسبت به برقراری آتش بس در افغانستان خوش بین هستند؛ اما در مقابل گروه طالبان سخنی از آتش بس بیان نکرده است. برقراری آتش بس دایمی از جمله مسایل مهمی است که در مذاکرات روز یکشنبه (23 سنبله – 13 سپتمبر) به آن پرداخته شده است. بر این اساس قرار شد تا کمیته‌های فنی از هر دو طرف، به این موضوع بپردازند.

مذاکره میان گروه‌های افغانستانی در حالی در جریان است که خبرها حکایت از آن دارد مردم افغانستان از بازگشت طالبان به قدرت می ترسند. آنان معتقدند که مذاکرات جاری فقط شاید بتواند شرایط خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان را پس از نزدیک به ۱۹ سال فراهم کند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email