وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در یک شبانه روز گذشته، طالبان حملات‌ بر مواضع نیروهای امنیتی افغانستان را افزایش داده است.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه (23 سنبله – 13 سپتمبر) در جلسه استماعیه مجلس سنای افغانستان گفت که طالبان در ۲۰ ولایت حمله تهاجمی داشته اند؛ در حالی که نیروهای دولتی حالت دفاعی به خود گرفته اند.

در این نشست مجلس سنا؛ اعضای این اتاق نیز گفتند که با توجه به مذاکرات صلح افغانستان که در قطر جریان دارد؛ جنگ نیز در بیش از نیمی از ولایت‌ها به شدت ادامه دارد.

طالبان می‌گویند که آنان “حمله متقابل” انجام داده‌اند.

جلسه روز یکشنبه مجلس سنا با وزیر دفاع افغانستان به درخواست آقای خالد پشت درهای بسته ادامه یافت.

با شروع نخستین نشست دولت افغانستان و گروه طالبان برای مذاکرات صلح انتظار می‌رفت که با آغاز مذاکرات صلح خشونت‌ها کاهش یابد؛ اما به گفته وزارت دفاع برعکس شده و روز یکشنبه نیز کابل شاهد دو انفجار بود که دو غیرنظامی طی آن زخمی شدند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز پیش از بازگشت به کابل، در نشست خبری در دوحه گفت که مردم خواهان کاهش خشونت و آتش‌بس هستند.

به نظر نمایندگان مجلس سنا افزایش درگیری‌ها، از جمله حمله به کاروان موترهای امرالله صالح، معاون ریاست جمهوری افغانستان نشان می‌دهد که حلقاتی در بین طالبان وجود دارد که با تشدید جنگ‌ها و حملات مانع پیشرفت روند صلح ‌شوند که باید جلو آنان گرفته شود.

عبدالله قرلق، دبیرمجلس سنای افغانستان در این باره این نشست به بی‌بی‌سی گفته است که سناتورها در طول ۴۵ روز رخصتی تابستانی وضعیت امنیتی را نابسامان دیدند و درباره مشکلات امنیتی سرپرست وزارت دفاع را استجواب کردند.

او گفت که سرپرست وزارت دفاع در این جلسه به سنا گفته که نیروهای ارتش افغانستان در حالت “دفاعی فعال” قرار گرفته‌اند و از حالت تهاجمی به خاطر مذاکرات صلح خارج شده‌ اند.

تجربه گذشته نشان داده که در زمان آغاز و ادامه مذاکرات صلح، طالبان به حملات خود افزوده‌اند.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email