سپاه پاسداران ایران روز شنبه (22 سنبله – 12 سپتمبر) در واکنش به عادی سازی روابط بحرین با اسراییل تهدید کرد که امیر بحرین باید منتظر «انتقام سخت» باشد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی به نقل از خبرگزاری های ایرانی؛ وزارت امور خارجه ایران پیش از این ضمن محکوم کردن تصمیم منامه آن را «ننگین و خفت بار» توصیف کرده بود. دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا روز جمعه اعلام کرده بود که بحرین و اسراییل برای عادی سازی روابط دوجانبه به توافق دست یافته اند.

در بیانیه روز شنبه سپاه پاسداران ایران از “حمد بن عیسی آل خلیفه” امیر بحرین تحت عنوان «حاکم جلاد» یاد شده است. در این بیانیه آمده است: «حاکم جلاد بحرین در انتظار انتقام سخت مجاهدان قدس و ملت مسلمان و غیرتمند این کشور باشد».

در بخش دیگری از این بیانیه که لحن آن نسبت به واکنش وزارت خارجه ایران به مراتب تندتر و تهدیدآمیزتر است، نوشته شده است: «اقدام ننگین آل خلیفه و رژیم وابسته حاکم بر بحرین در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی که خلاف اراده و آرمان مردم مسلمان این کشور صورت پذیرفت، حماقتی بزرگ و فاقد هرگونه مشروعیت بوده و پاسخ های درخور را دریافت خواهد کرد».

در بیانیه سپاه پاسداران در حالی از «انتقام سخت» در مقابل تصمیم دولت بحرین سخن گفته شده است که  رهبر ایران در پیام خود پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران در حمله امریکا از این عبارت استفاده کرده بود.

رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران ایران از حمله موشکی به دو پایگاه نیروهای امریکایی در عراق در روز ۱۸ جدی سال گذشته خورشیدی (هشتم جنوری سال جاری) به عنوان «انتقام سخت سپاه» یاد کرده بودند.

بحرین دومین شریک امریکا در منطقه خلیج فارس است که طی هفته های گذشته با اسراییل برای عادی سازی روابط به توافق دست یافته است. مقامات بحرین قرار است روز سه شنبه همراه با مسوولان امارات عربی متحده در کاخ سفید توافق عادی سازی روابط با اسرایيل را امضا کنند.

روابط ایران و بحرین طی سالهای گذشته به شدت تیره شده است. بحرین، ایران را به «دخالت» در امور داخلی خود و «تحریک» شیعیان این کشور علیه حکومت آل خلیفه متهم کرده است.

روابط دیپلوماتیک تهران و منامه از پنج سال پیش قطع شده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email