محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان گفته است براساس معلومات ابتدایی در حمله به امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری، مواد انفجاری نوع “آردی‌ایکس+اچ‌ام‌اس” ( HMS+RDX) استفاده شده که بیانگر ارتباط این حمله با شبکه حقانی است.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ آقای اندرابی گفته که این مواد در دیگر حملاتی که در گذشته شبکه حقانی مسوولیت آن را به عهده گرفته، استفاده شده است. وزارت داخله افغانستان روز چهارشنبه (19 سنبله – 9 سپتمبر) اعلام کرد که یک انفجار در مربوطات حوزه چهارم امنیتی شهر کابل، کاروان حامل امرالله صالح را هدف قرار داد که آقای صالح از این حمله جان سالم به در برد.

طارق آرین، سخنگوی این وزارتخانه می‌گوید که در نتیجه این انفجار دست کم ۱۰ غیرنظامی کشته و ۱۵ نفر دیگر از جمله شماری از محافظین آقای صالح زخمی شده‌اند. آقای آرین تاکید کرد که احتمال افزایش شمار قربانیان وجود دارد.

اما اکمل سمسور، سخنگوی وزارت بهداشت به بی‌بی‌سی گفت تاکنون ۱۰ کشته و ۳۹ زخمی از این انفجار به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

این انفجار حوالی ساعت 7:30 صبح روز چهارشنبه (19 سنبله) در مربوطات حوزه چهارم امنیتی شهر کابل در منطقه چهارراه سابقه تایمنی رخ داده است.

به گفته آقای آرین؛ این انفجار زمانی رخ داده که کاروان موترهای امرالله صالح، معاون اول جمهوری در حال عبور از این منطقه بوده است.

آقای صالح نیز پس از این انفجار با نشر یک پیام ویدیویی گفت در این رویداد چند نفر از محافظین او زخمی و پسرش نیز به گونه سطحی آسیب دیده‌ است.

وزارت داخله افغانستان گفته است که در حال حاضر محل رویداد مسدود و تیم بررسی نیز در منطقه حضور دارند.

تاکنون فرد یا گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته و طالبان نیز دست داشتن در این رویداد را رد کرده اند.

واکنش‌ها

پس از انفجار روز چهارشنبه، شماری از مقام‌ها و چهره‌های سیاسی از جمله عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه و سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری به دیدار آقای صالح به دفتر کاری او رفته‌ است.

حمله بر آقای صالح واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است؛ در حالی‌که به زودی مذاکرات صلح آغاز خواهد شد، مخالفان این روند از هیچ نوع تلاش برای برهم زدن آن دریغ نمی‌کنند.

او گفته است که حمله به امرالله صالح مثال تازه این “تلاش مذبوحانه” مخالفان برای برهم زدن روند صلح است؛ ولی به گفته او افغانستانی‌ها می‌دانند یک روند موفق صلح تنها راه پایان جنگ طولانی افغانستان است.

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری حمله بر آقای صالح را “نقض صریح روند صلح” خوانده است.

آقای دانش با نشر یک اعلامیه گفته در حالی که همه منتظر آغاز گفتگوهای صلح بین دولت و گروه طالبان هستند؛ “حمله تروریستی بر معاون اول ریاست جمهوری نقض صریح برنامه صلح است.”

او گفته “مخالفان صلح باید بدانند که عزم دولت و ملت افغانستان هم در مبازه با تروریسم و هم برای تحقق صلح، راسخ و خلل ناپذیر است.”

سال گذشته نیز دفتر “روند سبز” در کابل که ریاست آن را امرالله صالح برعهده دارد؛ مورد حمله مهاجمان قرارگرفت.

در آن حمله دست‌کم ۲۰ نفر کشته و ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند و آقای صالح نیز به گونه سطحی زخم برداشت.

فرد یا گروهی مسوولیت آن رویداد را نیز برعهده نگرفت.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email