وزارت دفاع افغانستان و مقام‌های محلی در ولایت پنجشیر تایید کرده اند که طالبان به ولسوالی خاکجبار در حومه شهر کابل و ولسوالی آبشار ولایت پنجشیر حمله کرده‌اند.

به گزارش بخش نظامی آریاتودی؛ طالبان مسوولیت حمله به پنجشیر را پذیرفته‌اند؛ اما در خصوص حمله ولسوالی خاکجبار در نزدیکی شهر کابل، تاکنون اظهارنظری نکرده اند.

منصور عنابی، سخنگوی والی پنجشیر، به بی‌بی‌سی گفته است که تحرکاتی صبح روز سه شنبه (18 سنبله – 8 سپتمبر) در منطقه “قلعه تری” ولسوالی آبشارداشته که با بسیج نیروهای مردمی و امنیتی افراد طالبان در حال ترک منطقه هستند و تلاش برای سرکوب طالبان جریان دارد.

طالبان مدعی شده اند که یک منطقه را در این ولسوالی تصرف کرده و سه نفر عضو نیروی امنیتی را اسیر گرفته‌اند.

پنجشیر از ولایات امن افغانستان است که در گذشته مهمترین پایگاه “جبهه مقاومت علیه طالبان” به فرماندهی احمدشاه مسعود به شمار می‌رفت.

به نظر شماری؛ حمله طالبان در روز یادبود ترور احمدشاه مسعود و در آستانه آغاز مذاکرات صلح، حاوی پیام سبمولیک طالبان است.

در بهار سال ۱۳۹۲ یک گروه هفت نفری از جنگجویان انتحاری طالبان توانستند خود را به ساختمان ولایت پنجشیر برسانند و قبل از آن نیز در بهار سال ۱۳۹۳ نیز جنگجویان انتحاری این گروه با ورود به پنجشیر ۱۳ نفر را کشتند و ۳۵ نفر را زخمی کردند.

تحرک طالبان در ۱۲ کیلومتری شهر کابل

وزارت دفاع نیز تایید کرده که شب گذشته افراد گروه طالبان از چندین استقامت بر پاسگاه‌های نیروهای ارتش ملی در منطقه شیرالله ولسوالی خاک‌جبار ولایت کابل حمله کردند.

در این خبرنامه آمده که حمله این گروه با مقاومت یک واحد از لشکر ۱۱۱ کابل مواجه و دفع شده است که یک عضو طالبان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع مدعی است که به نیروهای امنیتی افغانستان صدمه نرسیده است.

حمله طالبان در ولسوالی اطراف شهر کابل که تا پایتخت فاصله چندانی ندارد در این روزها خبرساز شده است.

ولسوالی خاک‌جبار حدود هشت کیلومتر با ناحیه ۱۲ شهر کابل فاصله دارد.

یکی از ساکنان خاک‌جبار به بی‌بی‌سی گفت که درگیری برای چند ساعت در این ولسوالی ادامه داشته است.

به گفته او؛ پاسگاه نیروهای ارتش که شب گذشت هدف حمله طالبان قرار گرفت، حدود سه کیلومتر با مرکز ولسوالی خاک‌جبار فاصله دارد.

قبل از این ولسوالی شکردره و پغمان نیز شاهد درگیری میان افراد طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان بودند.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email