انقره و تهران قصد دارند با هماهنگی یکدیگر، علیه حزب کارگران کردستان در ترکیه و حزب حیات آزاد کردستان در ایران اقدامات هماهنگ نظامی انجام دهند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ ششمین نشست شورای عالی همکاری ایران و ترکیه با مدیریت روسای جمهور دو کشور روز سه شنبه (18 سنبله – 8 سپتمبر) به میزبانی تهران و به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد و در پایان دو کشور بیانیه مشترکی در ۱۹ بند منتشر کردند که در آن، تداوم و گسترش همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران و انقره در راستای تامین منافع مشترک مورد تاکید قرار گرفته است.

در این بیانیه آمده است: «با توجه به اینکه پ.ک.ک / پژاک و تمامی سازمان‌های تروریستی و باندهای تبهکاری در منطقه به منزله تهدیدات مشترک علیه امنیت ایران و ترکیه به شمار می‌روند؛ دو طرف بر ضرورت استفاده کامل هر دو کشور از ساز و کارهای همکاری موجود، علیه فعالیت‌های عناصر پ.ک.ک یا پژاک و سایر سازمان‌های تروریستی و باندهای تبهکار در امتداد مرزهای مشترک و همچنین انجام اقدامات هماهنگی برای یک همکاری نتیجه محور، شامل عملیات مشترک در مقابله با تروریسم و جرایم سازمان یافته، تاکید کردند».

ایران و ترکیه دهه هاست که با کُردها در سرزمین شان مشکل سیاسی و نظامی دارند. این مشکلات به صدها بار رویارویی نظامی و مرگ هزارن تن انجامیده و هنوز برای حل آن هیچ راه حلی سنجیده نشده است.

کردهای این منطقه داعیه جدایی طلبی و استقلال دارند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email