دولت بریتانیا برای اولین بار رسما پذیرفت به دلیل تحویل ندادن تانک‌های “چیفتن” که محمدرضا شاه پهلوی قرارداد خرید آنها را با لندن بسته بود به ایران بدهکار است؛ بدهی‌ای که ۴۰۰ میلیون پوند برآورد می‌شود.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ ایران پیش از انقلاب اسلامی (دلو 1357)، در سال ۱۳۵۰ قرارداد خرید هزار و ۵۰۰ دستگاه تانک “چیفتن” و موتر زرهی را با بریتانیا بست؛ اما این تانک‌ها هرگز تحویل داده نشد.

به گزارش روزنامه گاردین؛ بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای نازنین زاغری – رتکلیف (زندانی ایرانی – بریتانیایی در ایران) نوشته است که دولت بریتانیا فعالانه به دنبال راه حلی قانونی برای پرداخت بدهی خود به ایران است.

والاس در نامه خود نوشته است: «در پیوند با شرکت آی‌ام‌اس و اختلافات حقوقی (با ایران) بر سر مبلغ (بدهی) واریز نشده، دولت اذعان می‌کند که این بدهی باید پرداخت شود و همچنان در جستجوی هر راه قانونی برای پرداخت آن از راه قانونی است».

شرکت دولتی خدمات نظامی بین‌المللی بریتانیا یا ام‌اس‌آی مسوول فروش و صادرات سلاح این کشور به کشورهای دیگر است. چیزی که کار پرداخت بدهی بریتانیا را بیش از پیش امکان‌پذیر می‌سازد آن است که ۹۹ درصد سهام این شرکت در اختیار وزارت دفاع بریتانیاست و بنابراین بن والاس به عنوان وزیر در این زمینه تصمیم‌گیرنده اصلی است. با این حال مانع اصلی در اجرای این تصمیم آن است که با وجود تحریم‌های اتحادیه اروپا و امریکا دولت بریتانیا نمی‌تواند هیچ گونه پرداختی به ایران انجام دهد.

نازنین زاغری – راتکلیف، تبعه ایرانی – بریتانیایی در تاریخ ۱۵ حمل ۹۵، هنگام بازگشت به بریتانیا در میدان هوایی تهران به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی شد؛ اتهامی که خانم زاغری آن را رد می‌کند. تاکنون فشارهای نهادهای حقوق بشری بین‌المللی و حتا اعتصاب غذای خانم زاغری و همسرش، ریچارد رتکلیف برای آزادی این زندانی نتیجه‌بخش نبوده است.

نه تهران و نه لندن، به طور رسمی، دعوای حقوقی و پرداخت بدهی بریتانیا به ایران را منوط به آزادی خانم زاغری نکرده‌اند. با این حال؛ پیش از این جواد ظریف، وزیر امور خارجه ماه میزان سال گذشته آشکارا به موضوع پیوند آزادی این زندانی با پرداخت بدهی بریتانیا اشاره کرد. او در آن زمان گفت فیلیپ هموند، وزیر خارجه پیشین بریتانیا به او پیشنهاد کرده در ازای تسویه یک بدهی ۴۰ ساله لندن به تهران، برای آزادی نازنین زاغری نزد مقام‌های ارشد ایرانی پادرمیانی کند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email