یک روز پس از تکمیل روند رهایی پنج هزار زندانی طالبان، یافته‌های یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که بیشتر طالبان آزاد شده؛ تعهدشان را زیر پا کرده و دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ مجله‌ی فارین‌پالیسی گزارش داده است که به یک تحقیق نشرناشده‌ی دانشگاه کویین در ایرلندشمالی دست‌یافته که نشان می‌دهد؛ بیش از شصت درصد زندانیان طالب پس از رهایی، به فعالیت‌های جنگی برگشته و شماری از آنان به‌ عنوان فرماندهان نظامی و ولسوال‌های نام‌ نهاد طالبان گماشته شده‌اند.

در این تحقیق دانشگاه کویین در ایرلند شمالی که از سوی مایکل سمپل و فلیکس کویین افغانستان ‌پژوهان مشهور تهیه شده و نسخه‌یی از آن پیش از نشر در اختیار مجله‌ی فارین پالیسی قرار گرفته، نشان می‌دهد که از میان ۱۰۸ زندانی پیشین طالبان که در این تحقیق با آنان گفتگو شده، ٦۸ درصد آن‌ها دوباره برابر دولت سلاح گرفته‌اند و حتا شماری شان، به‌عنوان فرماندهان نظامی و ولسوال‌های نام نهاد این گروه گماشته شده‌اند.

این در حالی است که گروه طالبان پیش از این اعلام کرده بود که هیچ کدام از شبه نظامیان آزاد شده این گروه به جنگ برنگشته و در خانه هایشان به سر می برند.

اما دولت افغانستان پیشتر گفته بود که شماری از این زندانیان پس از آزادی دوباره دستگیر شده اند که نشان می دهد آنها به تعهد و قسم خود مبنی بر صلح پایبند نبوده اند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email