از سال ۲۰۱۵ که دیمتری مدویدف نخست وزیر روسیه مشارکت مسکو در مسیر تامین شبکه توزیع شمال که حمل و نقل مواد غذایی، سوخت و سخت افزار نیروهای امریکایی در افغانستان را تسهیل می کرد، متوقف کرد؛ روسیه از یک شریک ناسازگار به یک دشمن چند ساله تبدیل شده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از فارن پالسی؛ گفته می شود که روسیه برای تسریع در خروج ایالات متحده از افغانستان و ایجاد مجدد جایگاه ژیوپلیتیکی در این کشور جنگ زده، سلاح مورد نیاز طالبان را تامین می کند و میزبان مذاکرات صلح بوده است که این امر اقتدار حاکمیت اشرف غنی رییس جمهور افغانستان را تضعیف می کند.

جنجال پیرامون واکنش غیرمنتظره دونالد ترامپ به ادعای پرداخت پاداش از سوی روسیه به طالبان برای از بین بردن نیروهای امریکایی، باعث ایجاد انبوهی از اخبار در مورد روابط مسکو با طالبان شده است؛ اما رسانه ها توجه چندانی به تهدید موذیانه علیه امنیت امریکا نکرده اند – جنگ استخباراتی روسیه علیه نیروهای امریکایی در افغانستان!

اگرچه کانال های خبری روسیه بیش از یک دهه است که گزارش های جنایت ایالات متحده در افغانستان را برجسته می کنند؛ جنگ اطلاعاتی روسیه علیه نیروهای ایالات متحده در افغانستان پس از تقویت روابط امنیتی مسکو با طالبان در سال ۲۰۱۵ قوت گرفت.

محتویات ضد اطلاعاتی روسیه که از طریق رادیو و رسانه های آنلاین تحت حمایت کرملین منتقل می شود؛ می خواهد بر افکار عمومی افغانستان در مورد ایالات متحده تاثیر بگذارد.

روسیه در تلاش است تا حمایت افغانستانی ها از عقب نشینی کامل نیروهای امریکایی را افزایش داده و به سوءظن در مورد اهداف باقی مانده نیروهای امنیتی ایالات متحده در افغانستان پس از جنگ دامن بزند.

کرملین توطئه های ضد امریکایی خود در رسانه های دولتی متعلق به روسیه را به زبان فارسی به مخاطبان افغانستانی می رساند؛ روسیه دو دیدگاه درباره رفتار ایالات متحده در افغانستان ترویج کرده است.

نخست اینکه ایالات متحده عامل اصلی بی ثباتی و افراط گرایی در افغانستان است و دوم اینکه دولت ایالات متحده بلندپروازی های استعمارگرانه در افغانستان دارد که حضور نظامی آن را طولانی کرده که به محض پایان جنگ، کاملا از بین می رود.

وحید مژده تحلیلگر سیاسی افغانستان – که چندی پیش توسط عوامل ناشناس در کابل ترور شد – در مصاحبه ای با اسپوتنیک فارسی روسیه، اظهار داشته بود که بسیاری از افغانستانی ها معتقدند یک دست مرموز خارجی از داعش حمایت می کند.

حامد کرزی – رییس جمهوری سابق افغانستان – نیز در مصاحبه ای داعش در افغانستان را ابزاری توصیف کرد که ایالات متحده از آن برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کند؛ مقامات روسی بارها این اظهارات را در بیانیه های عمومی و مصاحبه با رسانه های دولتی روسیه تایید کرده اند.

در ۴ جولای سال روان میلادی، ضمیر کابلوف فرستاده ویژه روسیه در افغانستان ادعا کرد که دست داشتن ایالات متحده در تجارت مواد مخدر در افغانستان  یک راز آشکار است.

رسانه های روسی علاوه بر نشان دادن دولت امریكا به عنوان حامی افراط گرایی و بی ثباتی، شایعات غیرمستند را درباره یک برنامه مخفی استعماری جدید امریكا در افغانستان تبلیغ كرده اند.

در جون ۲۰۱۷، اسپوتنیک فارسی (ویژه افغانستان) به نقل یکی از اعضای پارلمان افغانستان از ولایت هلمند گفت که نیروهای امریکایی به جای مشارکت در عملیات ضد تروریسم، یورانیوم را از منطقه قاچاق می کنند.

در حالی که ارتش امریكا گامهایی را در جهت عقب نشینی از افغانستان برداشته است؛ رسانه های روسی به دنبال اخبار مربوط به پرسونل امنیتی که در افغانستان باقی خواهند ماند هستند و آنها را به عنوان یک نیروی اشغالگر دایمی به تصویر می كشند.

فراتر از تهدید بالقوه آنها برای نیروهای ایالات متحده، رسانه های دولتی روسیه همچنین می توانند نفوذ مسکو را بر افغانستان پس از جنگ تقویت کنند. اسپوتنیک به طور منظم بر تمایل روسیه برای سرمایه گذاری در بازسازی افغانستان پس از جنگ تاکید می کند و اظهارنظرهای سیاستمداران ضد امریکایی مانند عبدالقیوم کوچی سفیر افغانستان در مسکو که از نقش صلح آمیز مسکو تمجید می کند را برجسته می کنند.

جنگ استخباراتی مداوم مسکو علیه نیروهای ایالات متحده تهدیدی است که جای توجه بیشتری دارد. ایالات متحده باید تشخیص دهد که کمپاین ضد استخباراتی روسیه خطری احتمالی برای امنیت نیروهای امریکایی است.

مسکو می تواند با استفاده از ضد اطلاعات، علیه ارتش ایالات متحده فعالیت کند که این امر سربازان امریکایی را تهدید می کند و حمایت محلی از اقدامات ضد تروریستی امریکا را نیز تضعیف می کند.

آریاتودی – فرهاد پروانی

Print Friendly, PDF & Email