یک دادگاه کیفری در عربستان سعودی سه نفر را به جرم حمله به یک مراسم عزاداری شیعیان در سال ۲۰۱۴ به اعدام محکوم کرد. سه نفر از معاونان ارتکاب جرم به زندان محکوم شده اند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی به نقل از تلویزیون دولتی سعودی؛ مهاجمان – که زندانیان سابق عضو داعش معرفی شده اند – روز سوم نوامبر سال ۲۰۱۴ با حمله به عزاداران روستای “الدالوه” از مربوطات ولایت احسا در شرق این کشور، هفت نفر را کشته و چندین نفر دیگر را زخمی کردند.

دادگاه کیفری ریاض روز چهارشنبه (12 سنبله – 2 سپتمبر) با صدور رای، هفت مهاجم این کشتار را به اعدام و سه نفر دیگر را به ۲۵ سال زندان محکوم کرد. این حکم در مراجع بالاتر قابل اعتراض است.

در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ مناطق عمدتا شیعه نشین در شرق پادشاهی عربستان چندین بار مورد حمله قرار گرفت. در مرگ‌بارترین حملات از این دست در ماه می سال ۲۰۱۵، بیست و یک نفر در یک مسجد شیعیان در ولایت نفت‌خیز قطیف کشته شدند.

شیعیان ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت ۳۳ میلیون نفری عربستان سعودی را تشکیل می‌دهند. این اقلیت، تحت حاکمیت ایدیولوژی وهابی پادشاهی سعودی عملا به حاشیه رانده شده و به دلیل قرابت مذهبی با ایران، به چشم یک چالش امنیتی نگریسته می‌شود.

ایران و عربستان سعودی پس از اعدام شیخ باقر نمر، یکی از رهبران شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۶ و حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، رابطه دیپلوماتیک خود را قطع کردند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email