امانویل مکرون، رییس جمهوری فرانسه پس از دیدار با نخست وزیر عراق وعده داد از برنامه دولت عراق برای اعمال حاکمیت ملی بر این کشور در برابر تهدیدهای داعش و نفوذ قدرت‌های منطقه‌ای حمایت کند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ آقای مکرون شامگاه چهارشنبه (12 سنبله – 2 سپتمبر) در یک کنفرانس مطبوعاتی در میدان هوایی بغداد گفت:‌ «تهدید داعش با وجود شکست این گروه همچنان ادامه دارد و نیروهای جهادی این گروه کماکان در عراق حضور دارند. این واقعیت هم برای این کشور و هم برای ما، فرانسه، یک خطر است».

هزاران تن از اتباع فرانسه از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه برای حمایت از گروه‌های اسلام‌گرا در این کشور و از سال ۲۰۱۴ به بعد در عراق حضور یافتند. ستیزه‌جویان اسلام‌گرای فرانسوی و بلجیمی فعال در داعش در سوریه و عراق، عامل کشتار ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس بودند.

رییس جمهوری فرانسه وعده داد که در چارچوب ایتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به حکومت عراق برای از بین بردن بقایای این گروه کمک کند. آقای مکرون همچنین اعلام کرد دولت عراق باید حاکمیت خود را بر سرزمین‌های بازپس گرفته شده از داعش به‌طور کامل اعمال کند. وی خواستار کمک جامعه جهانی برای بازگرداندن جمعیت کوچ کرده از مناطق سابقا تحت اشغال داعش شد.

رییس جمهوری فرانسه همزمان با اشاره به مساله اعتراضات خیابانی در عراق، خواستار همکاری جهانی با عراق برای پاسخ دادن به مطالبات معترضان شد.

دور اخیر اعتراضات در عراق از اکتوبر سال ۲۰۱۹ آغاز و منجر به استعفای دولت عادل عبدالمهدی شد.

آقای مکرون با اشاره به حضور و نفوذ گسترده ایران و حملات ترکیه به عراق، بر ضرورت احترام به حاکمیت ملی این کشور تاکید کرد و خواستار پیروی کامل تمام نیروهای نظامی و شبه‌نظامی از دولت بغداد شد.

رییس جمهوری فرانسه در پایان کنفرانس مطبوعاتی خود پیش از ترک عراق اعلام کرد که مصطفا کاظمی را برای دیدار از فرانسه تا یک ماه آینده به پاریس دعوت کرده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email