دفتر معاونت دوم ریاست جمهوی افغانستان اعلام کرده که در یک جلسه فوق‌العاده کمیته قوانین، تعدیل برخی از مواد قانون “ثبت احوال نفوس” این کشور از جمله درج نام مادر در شناسنامه تایید شده است. اما برای اجرایی شدن این اقدام باید این تصمیم نخست در کابینه و بعدا در پارلمان افغانستان تصویب شود.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ محمد هدایت، مسوول مطبوعات معاونت دوم ریاست جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه (11 سنبله – 1 سپتمبر) به بی‌بی‌سی گفت که چندی پیش کارزار “نامم_کجاست؟” از سوی فعالان حقوق زن راه اندازی شد که خبر آن به ریاست جمهوری رسید و تصمیم به دادن یک پاسخ “قناعت بخش” به این خواست زنان گرفته شد.

به گفته او؛ به همین دلیل تعدیل و اصلاحات در قانون ثبت احوال نفوس و درج نام مادر در تذکره از سوی حکومت روی دست گرفته شد و روز گذشته کمیته قوانین به ریاست سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری این تعدیلات را با اکثریت قاطع تایید کرد.

به گفته او؛ برای این کار مشورت‌هایی با علمای دینی نیز صورت گرفته و این اقدام هیچ مشکل شرعی، قانونی و عرفی ندارد.

کارزار نامم – کجاست؟

در جامعه سنتی افغانستان بردن نام زنان در خیلی از مناطق این کشور “ننگ و عار” شمرده می‌شود و حتا در کارت‌های عروسی، به جای نام عروس، از عبارت دوشیزه به همراه نام خانوادگی استفاده می‌کنند؛ بر روی سنگ قبر و آگهی ترحیم هم به جای نام متوفی زن، همسر یا مادر فلانی نوشته می‌شود.

زنان افغانستانی برای اولین بار سه سال پیش برای مبارزه با این فرهنگ کارزار “نامم_کجاست؟” را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداختند.

#شما؛ نام من کجاست؟

این کارزار با حمایت زیادی در داخل و خارج افغانستان همراه شد و به یکی از بزرگترین هشتگ‌های افغانستان در فضای شبکه‌های اجتماعی مبدل شد. حتا شماری از مردان افغانستان با گذاشتن نام‌های مادران‌شان در شبکه‌های اجتماعی از این کمپین حمایت کردند؛ از سیاستمداران و هنرمندان شناخته شده تا شماری از نویسندگان و شخصیت‌های فرهنگی.

به تازگی بار دیگر فعالان حقوق زن این کارزار را تازه کردند و این بار تاکید کرده و از دولت خواستند تا در شناسنامه‌ها نام مادر هم در کنار نام فرزند درج شود.

لاله عثمانی، از سازماندهندگان این کارزار از اقدام کمیته قوانین استقبال می‌کند.

او می‌گوید که از این تصمیم حکومت خوشحال‌اند و امیدوارند که این اقدام عملی شود و عملا نام مادران را در شناسنامه تابعیت ببینند.

فعلا در شناسنامه‌های اتباع افغانستان در کنار نام هر فرد، نام پدر و پدر بزرگ او درج می‌شود.

اما درج نام مادران در شناسنامه‌ها کار آسانی به نظر نمی‌رسد. حضور محافظه کاران در پارلمان افغانستان از مهمترین موانع این اقدام است. محافظه کارانی که حضورشان سبب شده پس از یازده سال هنوز قانون منع خشونت علیه زنان در این کشور تصویب نشود و به شکل فرمان تقنینی نافذ بماند.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email