ماریکه لوکاس رین‌فلد، شاعر و نویسنده جوان هالندی برنده جایزه کتاب بین‌المللی بوکر شد. خانم رین‌فلد که ۲۹ سال دارد جوان‌ترین برنده این جایزه به‌شمار می‌رود.

رمان وی با عنوان «ناخوشی شامگاه» داستان خانواده مسیحی معتقدی را در یکی از روستاهای هالند روایت می‌کند. ماریکه رین‌فلد در مزرعه‌ای در جنوب هالند بزرگ شده،‌ و این کتاب که او ۶ سال را وقف نوشتن آن کرده، ملهم از داستان زندگی خود اوست. او که نخست می‌خواست معلم زبان هالندی شود، سرانجام تحصیل را رها کرد تا وقت آزادش را صرف نوشتن کند.

تد هاچکینسن، ریيس هیات داوران جایزه کتاب بین‌المللی بوکر، کتاب «ناخوشی شامگاه» را توصیفی «نازک‌اندیشانه و سخت گیرا از خردسالیِ گرفتارآمده میان شرم و رستگاری» خواند.

این نویسنده جوان که همچنان در مزرعه کار و زندگی می‌کند؛ خود را هم زن و هم مرد می‌داند و برای همین نام پسرانه لوکاس را به‌عنوان نام میانه خود برگزیده است.

جایزه کتاب بین‌المللی بوکر، که جدا از جایزه ادبی بوکر است؛ سالانه به یک کتاب تاثیرگذار که به انگلیسی ترجمه شده باشد تعلّق می‌گیرد. این جایزهٔ ۵۵ هزار دالری بناست به ‌شکل مساوی میان خانم رین‌فلد و میشل هاچیسن، مترجم کتاب تقسیم شود.

داوران امسال، برای تعیین برنده، ۱۲۴ کتاب را که از ۳۰ زبان جهان به انگلیسی ترجمه و منتشر شده بود بررسی کردند.

آریاتودی – بخش ادبیات

Print Friendly, PDF & Email