ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که کشور هند و بنیاد آغاخان برای بازسازی منطقه تاریخی بالاحصار کابل تفاهمنامه امضا کرده‌اند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ این تفاهمنامه عصر روز گذشته (دوشنبه سوم سنبله) با حضور اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان میان وینی کمار، سفیر هند در کابل و شهیره زاده هرجی، نماینده دیپلوماتیک آغاخان به امضا رسیده است.

کشور هند هزینه بازسازی این بنای تاریخی را پرداخت خواهد کرد و بنیاد آغاخان نیز بازسازی آن را به عهده گرفته است.

افغانستان

یک نمای قدیمی از بالاحصار کابل

وینی کمار بالاحصار کابل را یکی از بناهای تاریخی افغانستان خوانده و گفته که هند در راستای بازسازی و احیای مجدد بناهای تاریخی علاقمند است و امیدوار است که این طرح با موفقیت تکمیل شود.

آقای غنی نیز در مراسم گفته که بناهای تاریخی، گذشته پرافتخار این کشور را بازگو می‌کند و احیای این بناها نه تنها ارتباط نسل کنونی را با گذشته نشان می‌دهد؛ بلکه تصویر عظمت این سرزمین را برای نسل‌های آینده انتقال خواهد داد.

افغانستان

وینی کمار، سفیر هند در کابل و شهیره زاده هرجی، نماینده دیپلوماتیک آغاخان این تفاهمنامه را امضا کردند

او گفته است که بالاحصار کابل یک سمبول نیست؛ بلکه یک تمثال (پیکر) تاریخی است که مبارزات مردم افغانستان و توانایی آنان را برای انجام کارهای بزرگ نشان می‌دهد.

منطقه تاریخی بالاحصار کابل قدمتش به قرن پنجم میلادی برمی‌گردد. این قلعه در سال‌های گذشته به یک پایگاه نظامی تبدیل شده بود و حفاظت لازم نیز از آن صورت نگرفته است.

به گفته باستان‌شناسان افغانستان؛ قدمت این قلعه به پیش از اسلام برمی‌گردد. قلعه‌ای که بر فراز تپه‌ای در دامنه کوه شیر دروازه در جنوب شرق شهر کابل ساخته شده است.

میراحمد جوینده یکی از باستان‌شناسان کشور قبلا به بی‌بی‌سی گفته بود؛ زمانیکه شهروندان شهر کابل پیرو آیین بودا بودند این قلعه ساخته شده است.

افغانستان
به گفته باستان شناسان زمانیکه شهروندان شهر کابل پیرو آیین بودا بودند این قلعه ساخته شده است

در کتاب‌های تاریخ افغانستان آمده است که شاهان کابل، در دوره‌های مختلف در بالاحصار اقامت‌گاه‌های مجللی داشتند. اما حالا آنچه اکنون باقی مانده، تنها ویرانه‌ بناهای است که از سنگ و خشت ساخته شده بوده‌اند.

از این قلعه به منظور اهداف استراتیژیک نظامی نیز سال‌ها استفاده شده است؛ اما با گذر زمان اهمیت تاریخی پیدا کرد. ولی ماهیت استفاده نظامی آن هیچگاه تغییر نکرد. اکنون نیز حضور نیروهای ارتش افغانستان در آن مشهود است.

بالا حصار به دلیل اهمیت استراتیژیک و قدمت تاریخی‌اش به یکی از نمادهای شهر کابل تبدیل شده است. این بنا شاهد جنگ‌های خونین بوده است. در جنگ‌های اول افغانستان و انگلیس (۱۸۳۹ – ۱۸۴۲) و جنگ دوم افغانستان و انگلیس (۱۸۸۰-۱۸۷۸) و بعد در زمان حکومت‌های کمونیستی این قلعه به عنوان مرکز مهم نظامی استفاده می‌شد. حتا یکی از قیام‌های مجاهدین علیه حکومت کمونیستی افغانستان نیز از همین قلعه آغاز شد که به قیام بالاحصار مشهور است.

در سال‌های اخیر نیز نیروهای ناتو در این قلعه مستقر بودند.

افغانستان

این قلعه بارها به شدت آسیب دیده است

این قلعه بارها به شدت آسیب دیده؛ اما با حفظ هویت و ساختار اصلی‌اش، بارها بازسازی شده است. آخرین بار کمتر از یک قرن پیش به فرمان نادرشاه پادشاه سابق بازسازی شده و بعد در دوران حکومت کمونیستی افغانستان بخش‌هایی از این قلعه طعمه آتش شد و تخریب گردید.

بعد از استقرار دولت مجاهدین در سال ۱۳۷۱ این دژ تاریخی در جنگ‌های میان این گروها نیز به شدت تخریب شد و از آن زمان تا حالا به حالت ویرانه باقی مانده‌ است.

آریاتودی – بخش فرهنگی
Print Friendly, PDF & Email