کمیسیون حقوق بشر، جامعه مدنی و امور زنان مجلس نمایندگان و گروه پارلمانی زنان افغانستان با ارسال نامه‌ای به کنگره امریکا می‌گویند از روند صلح افغانستان “نگران” هستند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ در این نامه که روز دوشنبه (3 اسد – 24 اگست) نشر شد، آمده است که توافق با طالبان نباید به قیمت از دست دادن هیچیک از ارزش‌های همانند حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان، حقوق اقلیت‌ها، مشارکت‌های سیاسی و مدنی همه اقشار جامعه، نظام مردم سالار و ساختار اداری مدرن، تمام شود.

نمایندگان زن افغانستان افزوده‌اند که پیچیدگی اوضاع در کشور سبب رشد گروه‌های هراس‌افکن شده و زمینه سربازگیری گروه‌های همانند شبکه حقانی، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، شبکه القاعده، جیش محمد، جنبش اسلامی ازبکستان و ده‌ها گروه دیگر را فراهم کرده است.

آنان افزوده‌اند که از ادامه خشونت‌ها و بی‌ثباتی در افغانستان و گسترش آن در منطقه نگران هستند.

نمایندگان زن افغانستان خواستار حمایت امریکا از زنان افغانستانی شده و افزوده‌اند که هر دو اتاق کنگره امریکا بر روند مذاکرات صلح نظارت کرده و از شفافیت آن مطمئن شوند و نگرانی مردم افغانستان از روند صلح باید توسط کنگره منعکس شود.

در این نامه آمده که در مذاکره با طالبان نظام مردم‌سالار و جمهوریت باید غیرقابل برگشت باشد و زنان نقش معنی دار و لازم خود را در جریان مذاکره و اتخاذ تصامیم در خصوص آینده کشور ایفا کنند.

ناهید فرید، نماینده مردم هرات و رییس کمیسیون حقوق بشر، جامعه مدنی و امور زنان مجلس افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که بدون حضور زنان صلح نمی‌تواند بیاید و نمی‌توان نصف جمعیت کشور را نادیده گرفت. به گفته او؛ زنان درگذشته قربانی جنگ بوده و حالا نمی‌خواهند قربانی صلح باشند.

او این اقدام را ناشی از دغدغه‌های زنان افغانستان از روند صلح دانسته و افزود که اگر قرار است قربانی صورت گیرد زنان نباید این قربانی باشند.

شبکه زنان افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای روند صلح افغانستان را یکی از مهمترین روندهای ملی و سرنوشت ساز خوانده و افزوده که حضور زنان در سطوح رهبری و تصمیم گیری، مذاکرات، توافقات صلح، تطبیق و نظارت از توافقات صلح حق اساسی آنان است.

تاخیر در برگزاری مذاکرات میان افغانستانی

پس از تایید لویه جرگه مشورتی، رییس جمهوری افغانستان حکم رهایی ۴۰۰ زندانی “خطرناک” طالبان را امضا کرد که تاکنون ۸۰ نفر آنان آزاد شده‌اند.

از چند روز به این سو و در پی مخالفت‌های داخلی و خارجی روند آزادی این زندانیان به تعویق افتاده و باعث تاخیر در برگزاری مذاکرات شد.

کشورهای فرانسه و استرالیا نیز مخالفت‌شان را با رهایی شماری از این زندانیان طالبان که در کشتن اتباع آنها دست داشتند، با وزارت خارجه افغانستان رسما در میان گذاشتند.

دولت افغانستان هم گفته که در کنار این مخالفت‌ها، رها نشدن اسرای باقیمانده حکومت از سوی طالبان نیز از دلایل تاخیر در عملی شدن متباقی زندانیان طالبان است.

روز دوشنبه نیز هیات طالبان از پاکستان دیدار کرد؛ ولی مشخص نیست که با مقامهای پاکستانی بر سر چه چیزی بتوافق برسند.

ملاعبدالغنی برادر رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر به دعوت دولت پاکستان به اسلام آباد رفته است. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر گفته که روند صلح افغانستان، وضعیت مهاجرین افغانستانی در پاکستان و تجارت از موضوعات مورد بحث این هیات طالبان با مقام‌های پاکستانی است.

این در حالی است که دولت پاکستان اخیرا ملابرادر و سراج الدین حقانی رهبر فعلی شبکه حقانی را همراه با شماری از اعضای این گروه در فهرست سیا خود قرار داده است.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email