در شرایطی که این بیم وجود دارد که گفتگوهای صلح با طالبان منجر به از دست رفتن دستاوردهای گذشته شود؛ دولت افغانستان اعلام تشکیل شورای جدیدی برای حمایت از حقوق و منافع زنان کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ رییس جمهور اشرف غنی گفته است؛ این شورا که اواخر روز پنجشنبه (23 اسد – 13 اگست) موجودیتش اعلام شد؛ زنان را توانمند می کند تا از حقوق خود دفاع کنند و تعهدات بین المللی افغانستان در مورد حقوق زنان را به اجرا می گذارد.

این اقدام یک روز پس از آن صورت گرفت كه ایتلافی از فعالان حقوق زنان به غنی نامه نوشتند و خواستار جایگاه خود برای مذاكرات تاريخی با طالبان شدند. طالبانی که زمانی زنان را از زندگی عمومی و حقوق اساسی محروم کرده بود.

زنان در این نامه اعلام کردند: “ما اجازه نخواهیم داد که جایگاه و سهم ما در بازسازی کشورمان از بین برود یا معکوس شود”.

ایالات متحده و طالبان در ماه فبروری به توافق صلح رسیدند؛ اما بسیاری از زنان افغانستان نگران هستند که این توافق، ضمانت کافی برای حقوق آنها نداشته باشد.

آنها بیم آن را دارند که با خروج نیروهای امریکایی و ظهور مجدد طالبان در سیاست، دستاوردهای آزادی و آموزشی که زنان به سختی به دست آورده اند؛ نابود شوند.

فوزیه کوفی منتقد طالبان که در روند صلح شرکت دارد می گوید: “این شورا به برابری جنسیتی کمک می کند. در کشورهایی که نابرابری جنسیتی بسیار زیاد است؛ چنین اقداماتی قطعا می تواند وضع موجود را تغییر دهد”.

اعضای این شورا می خواهند اطمینان حاصل کنند که طالبان به مانند گذشته زنان افغانستان را از سیاست و آموزش کنار نمی گذارند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email