منابعی در شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که امروز پنجشنبه ده‌ها زندانی طالبان آزاد می‌شوند؛ بنا به نگرانی‌های امنیتی رهایی زندانیان طالبان “بدون حضور خبرنگارها” خواهد بود.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ اشرف غنی، رییس جمهور سه روز پیش حکم آزادی این چهارصد زندانی طالبان را صادر کرد.

۴۶۰۰ زندانی این فهرست قبلا رها شده بودند و این ۴۰۰ زندانی که “خطرناک” خوانده شده‌ اند، بنا به تصمیم لویه جرگه آزاد می‌شوند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان با نشر اعلامیه‌ایی گفته بنا به “معلومات دقیق و مستند” به حکومت هشدار می‌دهند که گروهی از جنگجویان داعش “باهماهنگی امنیت ملی افغانستان” برنامه حمله علیه خودروهای انتقال زندانیان طالبان از زندان پل چرخی کابل را دارند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری این اظهارات طالبان را “بی‌اساس” خوانده است و گفته که حکومت ترتیبات لازم را برای تامین امنیت‌شان اتخاذ کرده، طالبان باید از این گونه اظهارات اجتناب کنند.

امنیت وسایل نقلیه زندانیان آزاد شده طالبان معمولا توسط نیروهای امنیتی افغانستان تامین می‌شود.

روز گذشته منبعی در دولت افغانستان علت تاخیر در آزادی زندانیان را تکمیل نشدن روند رهایی یک هزار زندانی دولت از سوی گروه طالبان گفت؛ اما منبع دیگری گفت که تاخیری در کار نیست و بعد از طی مراحل، زندانیان آزاد خواهند شد.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان مطابق فهرست از زندان‌های دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان بخشی از توافقنامه گروه طالبان با امریکا بود که در پایان ماه فبروری در دوحه قطر به امضا رسید.

انتظار می‌رود پس از رهایی این زندانیان مذاکرات میان افغانستانی آغاز شود. پیش از این تلویزیون ملی افغانستان گزارش داد که مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان ۲٦ اسد آغاز خواهد شد، اما حکومت افغانستان تاکنون تاریخ دقیق این مذاکرات را اعلام نکرده است.

آریاتدی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email