وزارت دفاع کوریای جنوبی اعلام کرد که این کشور براساس برنامه توسعه نظامی پنج ساله‌اش، سال آینده اقدام به تولید اولین ناو هواپیمابر سبک خواهد کرد. این کشور همچنین قصد دارد جت‌های جنگنده‌ای را نیز برای تجهیز ناو خود از ایالات متحده امریکا خریداری کند.

سئول برای تجهیز این ناو هواپیمابر، از هواپیماهای F-35B ساخت امریکا استفاده خواهد کرد.

این ناو هواپیمابر به ناو «دو زیستی» نیز معروف شده است؛ زیرا امکان عملیات نظامی را نیز خواهد داشت.

تلاش برای ساخت این ناو از سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز شده است. بر اساس اعلام وزارت دفاع کوریای جنوبی، ماموریت این ناو هواپیمابر دفاع از «راه‌های دریایی و حفاظت از تمامیت ارضی کوریای جنوبی» است تا بتواند تهدیدهای احتمالی را خنثا کند.

کوریای جنوبی در سال گذشته نیز به ضرورتِ در اختیار داشتن یک ناو هواپیمابر اشاره کرده بود. این کشور اعلام کرده بود که می‌خواهد یک کشتی بزرگ برای حمل تجهیزات مختلف داشته باشد.

با این حال؛ اولین بار در چهارچوب برنامه ملی برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ میلادی بود که کوریای جنوبی به صورت واضح خود را متعهد به ساخت چنین ناوی به قیمت یک میلیارد دالر کرد.

این ناو هواپیمابر می‌تواند سنگینی ۳۰ هزار تن را تحمل کند و قادر به حمل هواپیماهای جنگنده‌ای است که به صورت عمودی فرود آمده یا پرواز می‌کنند.

رونق هواپیماهای F-35B ساخت امریکا

وزارت دفاع کوریای جنوبی همچنین در بخش دیگری از تشریح برنامه توسعه نظامی پنج ساله ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ میلادی اعلام کرد که قصد دارد هواپیماهای F-35B را نیز از امریکا خریداری کند؛ زیرا این هواپیماها تنها جنگنده‌هایی هستند که می‌توانند به صورت عمودی فرود بیایند یا پرواز کنند.

از آنجا که جاپان نیز سال گذشته خبر ساخت چنین ناو هواپیمابری را اعلام کرده بود؛ با عملی شدن این پروژه کوریای جنوبی، این کشور در کنار امریکا و جاپان به تنها کشورهایی تبدیل خواهند شد که استفاده از هواپیماهای F-35B در این منطقه رونق می‌دهند.

این سه کشور روابط پرتنشی با کوریای شمالی دارند؛ یعنی با کشوری که تمرین‌های موشکی خود را پس از آنکه رهبران کوریای شمالی و امریکا نتوانستند به توافق برسند، دوباره از سر گرفته است.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email