امانویل مکرون، رییس جمهوری فرانسه عصر چهارشنبه (22 اسد – 12 اگست) با همتای ایرانی خود، حسن روحانی به صورت تلفونی گفتگو کرد.

همه‌گیری بیماری کرونا، پرونده هسته‌ای ایران و اوضاع لبنان مهم‌ترین محورهای گفتگوی دو رییس جمهور خوانده شده است.

به گزارش کاخ الیزه؛ امانویل مکرون در جریان گفتگو با همتای ایرانی خود، در خصوص وضعیت لبنان «ضرورت جلوگیری از انجام هر اقدامی که باعث افزایش تنش‌ها در لبنان باشد» را خواستار شد.

او که هشت روز پس از انفجار مهیب بیروت با رییس جمهوری ایران صحبت می‌کرد؛ با اشاره به نقش قدرت‌ها در جلوگیری از تشدید تنش‌ها، بر ضرورت پرهیز از دخالت‌های بیرونی در امور لبنان تاکید کرد.

آقای مکرون با اشاره به کنفرانس بین‌المللی برای کمک به حل مشکلات لبنان، از لزوم حمایت از دولتی که به زودی در لبنان روی کار خواهد آمد؛ سخن گفت. رییس جمهور فرانسه گفت که هدف اصلی باید مدیریت وضعیت اضطراری و انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی لازم بر اساس خواسته‌های مردم لبنان باشد.

تاکید بر لزوم حفظ برجام

رییس جمهور فرانسه در کنار این صحبت‌ها، با تاکید بر لزوم حفظ برجام از ایران خواست تا حرکت‌های لازم را برای جلوگیری از افزایش تنش در منطقه انجام دهد.

آقای مکرون در بخش دیگری از گفتگوی خود، به تصمیم اروپا برای کمک به ایران در موضوع همه‌گیری بیماری کووید۱۹ اشاره کرد. این دو در گفتگویشان بر همراهی و هماهنگی دو‌جانبه در این زمینه در هفته‌های آینده تاکید کردند.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران نیز با انتشار خبری در این باره، به صحبت‌های آقای روحانی اشاره و اعلام کرد که رییس جمهوری ایران از دعوت رییس جمهوری فرانسه برای حضور ایران در گروه بین‌المللی کمک به حل مشکلات لبنان استقبال کرده است.

بر اساس این گزارش؛ آقای روحانی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اینکه «اروپا نباید تحت تاثیر امریکا قرار گرفته و در دام این کشور بیافتد»، پیشنهاد جدید امریکا را مخالف قطعنامه شورای امنیت و نقض برجام دانسته است.

رییس جمهوری ایران در ادامه گفته است: «طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از ۱۸ اکتوبر باید تحریم تسلیحاتی ایران برداشته شود و اگر امریکا بخواهد اقدامی برخلاف آن انجام دهد، نقض قطعنامه است».

بر اساس این گزارش؛ آقای ماکرون گفته است که دیدگاه فرانسه در مورد برجام با امریکایی‌ها متفاوت بوده و این موضوع به امریکایی‌ها اعلام شده است.

آقای روحانی همچنین با بیان اینکه «شیوه عمل امریکا در زمینه تحریم غیرقانونی و غیرانسانی علیه ایران در شرایط پاندمی کرونا بسیار زشت و قبیح است و با مقررات بین‌المللی و مصوبات سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی تناقض دارد»، بر ضرورت اقدام اروپا در فعال شدن روابط اقتصادی با ایران و همکاری در مبارزه با کووید۱۹ تاکید کرده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email