روند رهایی۴۰۰ زندانی جنجالی و ‘خطرناک’ طالبان که انتظار می‌رفت امروز چهارشنبه (22 اسد – 12 اگست) آزاد شوند به تاخیر افتاده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ هفته گذشته، پس از آنکه لویه جرگه مشورتی، رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان را تایید کرد؛ دو روز پیش اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان فرمان آزادی آنها را امضا کرد.

منبعی در دولت افغانستان علت تاخیر در آزادی زندانیان را تکمیل نشدن روند رهایی یک هزار زندانی دولت از سوی گروه طالبان گفت؛ اما منبعی دیگری می‌گوید که تاخیری در کار نیست و بعد از طی مراحل، زندانیان آزاد خواهند شد.

اما گروه طالبان در واکنش گفته اند که گروه تروریستی داعش، در همکاری با دولت افغانستان قصد دارد خودروی حامل زندانیان آزاد شده طالبان را هدف قرار دهند. طالبان خواستار احتیاط در روند انتقال زندانیان خود شده است.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان بخشی از توافقنامه گروه طالبان با امریکا بود که در پایان ماه فبروری در دوحه قطر به امضا رسید.

۴۶۰۰ زندانی این فهرست قبلا رها شده بودند و این ۴۰۰ زندانی که “خطرناک” خوانده شده بودند؛ بر اساس مشورت لویه جرگه و فرمان رییس جمهور غنی قرار است آزاد شوند.

انتظار می‌رود پس از رهایی این زندانیان مذاکرات میان افغانستانی آغاز شود. پیش از این تلویزیون ملی افغانستان گزارش داد که مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان ۲٦ اسد آغاز خواهد شد، اما حکومت افغانستان تاکنون تاریخ دقیق این مذاکرات را اعلام نکرده است.

دو روز پیش زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز در توییترش نوشت که در روزهای آینده انتظار دارد، رهایی زندانیان تکمیل شده و سپس اعضای هیات مذاکره کننده افغانستان به دوحه سفر کنند و مذاکرات میان افغانستانی آغاز شود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email