در پی انتخاب “کاملا هریس” به سمت معاونت ریاست جمهوری جو بایدن برای انتخابات پیش‌روی امریکا، چهره‌های سیاسی این کشور به آن واکنش نشان دادند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا روز چهارشنبه (22 اسد – 12 اگست) گفت که از انتخاب کاملا هریس به سمت معاون جو بایدن تعجب کرده چرا که رفتار او در مناظرات مقدماتی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نسبت به بایدن «گستاخانه» و توام با «بی‌احترامی» بوده است.

آقای ترامپ رفتار کاملا هریس نسبت به جو بایدن را در زمان رقابت درون حزبی دموکرات «بسیار بسیار زشت» توصیف کرد و گفت: «او با بایدن خیلی گستاخانه رفتار می کرد و دشوار است که بتوان کسی تا این حد بی ادب را برگزید».

در مقابل؛ باراک اوباما رییس جمهور سابق امریکا با انتشار بیانیه‌ای انتخاب کاملا هریس به سمت معاونت جو بایدن را ستود و گفت جو بایدن با این تصمیم «به هدف زده است».

وی با اشاره به نقش مهم معاون رییس‌جمهور در روند تصمیم‌گیری در کاخ سفید گفت: «من کاملا هریس را مدت‌هاست که می‌شناسم. او کاملا برای این پست مناسب است».

هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری امریکا با اعلام خرسندی از انتخاب کاملا هریس، او را «رهبری فوق‌العاده» خواند که همکاری قوی برای جو بایدن خواهد بود.

بیل کلینتون رییس جمهور اسبق امریکا و برنی سندرز نامزد انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها نیز از این انتخاب پشتیبانی کرده‌اند.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده روز گذشته کاملا هریس را به عنوان معاون و همراه کارزار انتخاباتی خود معرفی کرد.

کاملا هریس اولین نامزد سیاهپوستی است که به سمت معاونت ریاست جمهوری انتخاب می‌شود. وی که ۵۵ ساله است از سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس سنای امریکا حضور دارد.

خانم هریس فارغ‌التحصیل رشته حقوق از دانشگاه هاروارد است. او زندگی حرفه‌ایش را با کار در دفتر دادستانی منطقه «آلامدا» آغاز کرد و تا مقام دادستان کل کالیفرنیا پیش رفت.

آقای بایدن در پیامی توییتری اعلام کرد که «این افتخار بزرگی» است که در این کارزار انتخاباتی، خانم هریس را در کنار خود دارد. او کاملا هریس را «مبارزی بی‌باک» و «یکی از بهترین ماموران خدمتگزار کشور» توصیف کرد.

خانم هریس که پیش از این، خود یکی از نامزدهای انتخابات نوامبر بود؛ پیش از اولین رای گیری در رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات و در حالی که در جمع‌آوری کمک مالی به مشکل برخورده بود به کمپاین خود پایان داد. او در همان دوران کوتاه فعالیت در این کارزار انتخاباتی، بارها به انتقادات از جوبایدن پرداخته بود.

دموکرات‌ها امیدوارند با انتخاب خانم هریس بتوانند رای سیاهان و اقلیت‌های نژادی را نسبت به ریاست‌جمهوری جو بایدن جلب کنند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email