ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که روسیه نخستین کشور جهان است که به واکسین کرونا دست یافته است؛ این ادعا در حالی مطرح شده که نگرانی‌های زیادی درباره اینکه این واکسین واقعا بتواند ما را در برابر کووید۱۹ ایمن کند، وجود دارد.

روسیه که از نظر تعداد مبتلایان به کووید۱۹ در رده چهارم جهان ایستاده، یکی از کشورهایی است که در مسابقه ساخت واکسین برای این بیماری شرکت دارد. کووید۱۹ تاکنون بیش از ۷۴۰ هزار نفر را در سراسر جهان کشته و وضعیت اقتصاد جهانی را رو به وخامت برده است.

واکسین روسی کرونا «اسپوتنیک-۵» نام گرفته که یادآور نخستین ماهواره ساخت دست بشر توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۵۷ میلادی است. اطلاعاتی که تاکنون درباره این واکسن منتشر شده، به شرح زیر است:‌

چه انستیتویی این واکسین را ساخته است؟

انستیتوت تحقیقاتی «گامالیا» که یک مرکز دولتی در مسکو است در همکاری با وزارت دفاع و صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه این واکسین را تولید کرده است.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه و شرکایش ۵۵۰ هزار دالر در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

این واکسین در ماههای جون و جولای فازهای اول و دوم آزمایشی را با موفقیت پشت سر گذاشته است. در فاز نخست ۳۸ داوطلب غیرنظامی و ۳۸ داوطلب نظامی و در فاز دوم ۱۰۰ داوطلب مشارکت داشته‌اند.

فاز سوم که مهمترین فاز آزمایشی به‌شمار می‌رود با مشارکت چند هزار نفر از روز سه‌‌شنبه آغاز شده و قرار است در چند کشور دیگر از جمله عربستان سعودی، امارات عربی متحده و فیلیپین نیز آزمایش شود.

این واکسین چگونه عمل می‌کند؟

این واکسین با نام «واکسین حامل ویروس» نیز شناخته می‌شود؛ به این معنا که در این واکسین از ویروس دیگری استفاده شده که بخش‌های کوچکی از عامل تولید بیماری را به داخل بدن وارد و سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با آن تحریک می‌کند.

این واکسین تاکنون به چه کسانی تزریق شده است؟

از جمله افرادی که این واکسین به آنها تزریق شده، دکتر الکساند گینسبورگ، رییس انستیتوت گامالیا و دیگر دانشمندان این انستیتوت بوده‌‌اند. با این حال متخصصان به آنها انتقاد کرده‌اند که عجولانه تلاش کرده‌اند آزمایش روی انسان را جلو بیندازند.

رییس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه نیز گفته است به او و خانواده‌اش این واکسین تزریق شده است.

علاوه بر این، رییس جمهوری روسیه روز سه‌شنبه گفت که این واکسین به یکی از دخترانش نیز تزریق شده است. ولادیمیر پوتین گفت که تنها عارضه جانبی این واکسین برای دخترش تب ۳۸ درجه به مدت یک روز بوده است.

گفته شده که صدها نفر از سیاستمداران و فعالان سرشناس بخش اقتصادی روسیه نیز موافقت کرده‌اند این واکسین به آنها تزریق شود. برخی از این افراد گفته‌اند که بعد از تزریق واکسین دچار تب و دردهای عضلانی شده‌اند؛ برخی نیز گفته‌اند که واکسین برای آنها عوارض جانبی نداشته است.

آیا این واکسین اثربخش است؟

سازندگان این واکسین می‌گویند که این واکسین می‌تواند بدن ما را در برابر عامل بیماری‌زای کرونا ایمن کند و رییس جمهوری روسیه نیز با استناد به تجربه دخترش گفت که این واکسین «کاملا موثر» است و «مصونیت پایدار» ایجاد می‌کند.

دانشمندان در غرب نگرانند که دانشمندان روسی تحت فشار مقامات سیاسی به سرعت فازهای آزمایشی را پشت سر گذاشته باشند تا این واکسین را تحویل دهند.

ویروس‌شناسان روسی نیز هشدار داده‌اند که این واکسین می‌تواند برای کسانی که در بدنشان آنتی‌بادی تولید شده است، خطرناک باشد.

سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته از روسیه خواست که دستورالعمل‌های تعیین شده برای تولید واکسین را در تمامی مراحل رعایت کنند. این سازمان گفته است که برای مهر تایید زدن به این واکسین، نیازمند بررسی دقیق داده‌های آزمایشگاهی است.

این واکسین چه زمانی در در دسترس عموم قرار خواهد گرفت؟

بر اساس گواهی ثبت منتشر شده در وب‌سایت وزارت بهداشت روسیه، این واکسین از تاریخ اول جنوری ۲۰۲۱ میلادی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

تاتیانا گلیکووا، معاون نخست‌وزیر در امور بهداشتی گفته است که مقامات امیداورند واکسیناسیون کارکنان بخش پزشکی از اواخر جولای یا اوایل سپتمبر آغاز شود.

رییس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه گفته‌ است که کارزار واکسیناسیون عمومی داوطلبان از ماه اکتوبر، یک ماه پس از تولید صنعتی واکسین آغاز می‌شود. وی گفته‌ است که ۲۰ کشور بیش از ۱ میلیارد دوز از این واکسین را سفارش داده‌اند.

منبع: یورونیوز

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email