انتشار تصاویری از تجمع روز جمعه گروهی با پرچم طالبان در پارک ملت تهران، پولیس پایتخت را به واکنش واداشت.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ پس از دست به دست شدن این تصاویر در شبکه های اجتماعی علی ذوالقدری روز شنبه (11 اسد – 1 اگست) از شناسایی و دستگیری عوامل تولید و بازنشر این تصاویر خبر داد. خبرگزاری فارس به نقل از سایت خبری نیروی انتظامی نوشته که رییس پولیس امنیت عمومی تهران بزرگ در موضع گیری خود از طالبان با عنوان یک گروهک تروریستی یاد کرده است.

ماجرا از آنجا شروع شد که عارف احمدی، شهروند افغانستان ساکن تهران در فیس‌بوک عکس‌هایی از این گروه را منتشر کرد و نوشت: «آتش‌بس سه روزه عید بر طالبان مقیم تهران هم تاثیر مثبت گذاشته، به صورت آزادانه و با پرچم بی‌رنگ شان گشت و گذار می‌کنند و از صلح و آرامش لذت می‌برند».

وی در توضیح مواجهه خود با این گروه گفت: «کنارشان رفتم تا عکس بگیرم، اجازه نمی‌دادند؛ ولی وقتی کمی پشتو حرف زدم و اختر مبارکی کردم آرام‌تر شدند و این چند فریم عکس را گرفتم».

اما یکی از نگهبانان پارک ملت درباره‌ی این تجمع به سایت انصاف نیوز که در این باره گزارشی تهیه کرده است، گفت: «حدود ساعت ۱۴:۳۰ بعد از ظهر چند نفر افغانستانی وارد پارک شدند و ما که نمی‌توانستیم در حالت عادی از ورود آنها جلوگیری کنیم. پرچم‌ها را هم گویا در کیف{بکس} خود گذاشته بودند‌. آنها در قسمت بالای پارک پرچم طالبان را در دست گرفتند و به دیگران نشان می‌دادند. چند عکس هم گرفتند».

نگهبان پارک تعداد آنها را حدود ۱۰ نفر عنوان کرد و درباره‌ی جزییات گفت: «مدت زمان زیادی نتوانستند تجمع کنند. فقط به اندازه‌ای که ما خبردار شویم و به آنها برسیم و بگیرمشان، ما آنها را گرفتیم و به کلانتری ۱۴۵ تحویل دادیم».

با این حال؛ عارف احمدی که عکس‌هایش در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده منتشر شد، روایت دیگری دارد. وی به انصاف نیوز گفت: «تعدادشان زیاد بود، حدود ۷۰ تا ۹۰ نفر ولی چون دسته دسته نشسته بودند در عکس مشخص نیست. من دقیقا ساعت ۱۶:۰۳ به پولیس زنگ زدم و وقتی پولیس حدود ۲۰ دقیقه بعد آمد پرسید مشکل چیست و من گفتم طالبان آزاد است که پرچمش را دربیاورد؟ شاید شما نترسید ولی ما از اینها می‌ترسیم. وقتی پولیس آمد تجمع پراکنده شد ولی من ندیدم کسی را دستگیر کند. نگهبانان پارک کاری نداشتند وقتی پولیس آمد آن‌ها هم آمدند».

انتشار عکس‌های این تجمع واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت و برخی کاربران با تعجب از این تجمع، آن را غیر منتظره توصیف کردند.

احسان بداغی، خبرنگار ساکن ایران در توییتی نوشت: «آلبوم جشن طالبان وسط تهران؛ این اگر تصاویر کسانی بود که برای آب بازی یا موسیقی خیابانی و یا هر کاری شبیه این جمع شده بودند؛ خیلی زود گزارش شناسایی و بازداشت آنها به دلیل خطر اشاعه فحشا می آمد. آیا خطر تروریست های طالبان هم به آن اندازه هست که منتظر اقدام مشابه درباره آنها باشیم؟».

ترانه یوسفی، کاربر دیگری که خود را دانشجوی ادبیات ساکن افغانستان در توییتر معرفی کرده است، گفت: «دوستان عزیز این افراد از پشتون‌ها هستند که برای کار به ایران می‌آیند. یک خانواده از این پشتون ها در تهران به همسایگی ما بودند. این ها به طالبان افتخار می‌کنند؛ اینها همان کسانی هستند که روز در اردوی ملی و شب را در خدمت طالبان هستند».

ساسان آقایی روزنامه‌نگار ایرانی نیز در توییتی نوشت: «مردم شریف افغانستان؛ حضور تروریست‌ها و آدم‌کش‌‌های طالبان در پایتخت کشور ما، هیچ ارتباطی با نیت‌ها و خواسته‌های واقعی مردم ایران ندارد».

احمد رافت، روزنامه‌نگار ساکن لندن نیز در توییتی نوشت: «در تهران طالبان افغان حق برگزاری تظاهرات دارند؛ ولی اگر کسانی برای اعتراض به سیاست‌های ناکارآمد اقتصادی به خیابان بیایند سرکوب می‌شوند، دستگیر می‌شوند و حتا به اعدام محکوم می‌شوند».

نظیفه حق‌پال، کنشگر حقوق بشر و دیپلومات سابق افغانستان نیز در توییتی نوشت: «آیا این همان طالبان است که ایران در صدد متقاعد ساحتن شان جهت مذاکره با دولت افغانستان است؟ نمی‌دانم عکس العمل دولت مردان افغانستان با این حمایت آشکار و گسترده ایران از طالبان چه خواهد بود؟».

دولت افغانستان هنوز به صورت رسمی به این مساله واکنش نشان نداده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email