ایالات متحده امریکا برای پایان دادن به بن بست روند آزادی اعضای گروه طالبان، پیشنهاد حبس خانگی را برای زندانیان جنایتکار این گروه مطرح کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ رویترز در گزارشی آورده است که سه منبع ارشد رسمی گفته اند كه امریكا پیشنهاد كرده است كه صدها زندانی طالبان پس از آزادی از زندان های افغانستان، به حبس در منزل منتقل شوند. این راه حل پیشنهادی امریکا، برای بن بست مذاكرات صلح و چالش پیش آمده بر سر راه رهایی اعضای گروه طالبان است.

طی این پیشنهاد، این زندانیان تحت نظارت دولت افغانستان و طالبان قرار می گیرند تا دوباره به میدان جنگ برنگردند و نگرانی از تکرار اعمال گذشته آنها در میان نباشد.

این در حالی است که دیپلومات های امریکایی در تلاشند تا مذاکرات صلح که به دلیل مساله بن بست در آزادی زندانیان طالبان به تاخیر افتاده است را در دوحه آغاز کنند.

یک دیپلومات ارشد غربی در این باره گفت: «امریكایی ها و متحدان آنها موافق هستند كه آزادی برخی از ترسناک ترین جنگجویان طالبان عاقلانه نیست. نیروهای امنیتی افغانستان آنها را به جرم انجام برخی از فجیع ترین جنایات علیه بشریت دستگیر كردند. این مساله به یک چالش بزرگ تبدیل شده و موضوع صلح را عملا به بن بست کشانده است».

دو منبع طالبان و یک مقام ارشد سابق دولت افغانستان هم گفته اند که اعضای ارشد شبکه تروریستی حقانی که با طالبان ارتباط دارند نیز در بین این گروه زندانیان خطرناک قرار دارند.

دیپلومات دیگر امریکایی نخواسته نامی از وی برده شود به خبرنگار رویترز گفته است که خلیلزاد پیشنهادات مختلفی را ارایه داده است؛ از جمله انتقال آنها به یک مرکز مشترک تحت حمایت هر دو گروه. پیشنهاد دیگر این است که زندانیان را بدون اعلام علنی اسامی آنها آزاد کنند یا آزادی این دسته از زندانیان طالبان پس از مذاکرات میان افغانستانی صورت گیرد.

در عین حال؛ دو عضو ارشد طالبان گفته اند که خلیلزاد وعده داده بود که وی به زودی مساله زندانیان را حل کند و آنها انتظار داشتند که آزادی نهایی پس از تعطیلات عید، احتمالا شنبه یا یکشنبه همین هفته انجام شود.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان از اظهارنظر در مورد پیشنهاد برای نگهداری برخی از زندانیان طالبان در یک مرکز مشترک خودداری کرده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email