دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا در پیامی توییتری موضوع به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری سال جاری را که قرار است ۳ نوامبر برگزار شود؛ مطرح کرد.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ او با اشاره به شیوع کرونا همچنین احتمال تقلب از مسیر رای‌دهی پستی نیز افزود که آیا بهتر نیست این انتخابات تا زمانی که مردم بتوانند به درستی و در امنیت و سلامت رای دهند، به تاخیر بیافتد؟

انتشار این پیام، واکنش‌های بسیاری را در میان سیاستمداران امریکا در پی داشت و گمانه زنی‌هایی را درباره سرنوشت سیاسی این کشور مطرح کرد.

پیش از این در ماه اپریل جو بایدن، رقیب دموکرات آقای ترامپ انجام چنین رفتاری را از سوی او پیش‌بینی کرده بود. او گفته بود: «حرف من را به یاد داشته باشید؛ به نظر من ترامپ تلاش خواهد کرد تا به شکلی انتخابات را عقب بیاندازد».

اما آیا آنگونه که خواست دونالد ترامپ است؛ می‌توان زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را تغییر داد؟ از نظر تحلیلگران، پاسخ کوتاه به این پرسش تنها یک کلمه است: «خیر»

ترامپ قدرت قانونی برای به تاخیر انداختن انتخابات را ندارد

پاسخی کمی مفصل‌تر به این پرسش اینکه، دونالد ترامپ از نظر قانونی چنین قدرتی ندارد و برای انجام هر تغییری در این باره، نیازمند مجوز کنگره است.

بر اساس ماده ۲ قانون اساسی ایالات متحده، رییس جمهور نمی‌تواند تاریخ برگزاری انتخابات را تغییر دهد و این کار از جمله حقوق کنگره این کشور محسوب می شود.

در این کشور از سال ۱۸۴۵ میلادی تاکنون، روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری همواره اولین سه‌شنبه ماه نوامبر بوده است که بر این اساس انتخابات پیش‌رو باید در ۳ نوامبر برگزار شود. کارشناسان حقوقی معتقدند؛ حتا اگر دونالد ترامپ به دلیل شیوع ویروس کرونا وضعیت اضطراری اعلام کند نیز باز هم اجازه تغییر این تاریخ را نخواهد داشت.

پس از انتشار این پیام توییتری، قانونگذاران در هر دو حزب امریکا به سرعت به مردم اطمینان دادند که انتخابات به تاخیر نخواهد افتاد.

علاوه بر این با توجه به اینکه دموکراتها هم اکنون کنترل مجلس نمایندگان امریکا را برعهده دارند؛ حتا همراهی احتمالی جمهوریخواهان با ترامپ نیز نمی‌تواند باعث تغییر تصمیم کنگره شود.

به این نکته هم باید توجه داشت که هرگونه تغییر در قانون انتخابات باعث می‌شود که کنگره برای به تعویق انداختن دیگر مراحل انتخابات وارد عمل شود؛ از جمله به عقب انداختن روز رای گیری انجمن گزینش‌گران (Electoral college) که برای ۱۴ دسمبر برنامه‌ریزی شده است.

در پی آن نیز مطابق قانون، کنگره باید در ساعت ۱ بعد از ظهر ۶ جنوری سال آینده برای شمارش رای الکترال و اعلام رسمی برنده انتخابات تشکیل جلسه دهد. همه این تاریخ‌ها در قانون این کشور درج شده است.

اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ امریکا

شماری از مورخان این کشور بر این موضوع تاکید کرده‌اند که هرگز در تاریخ ایالات متحده امریکا، زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تاخیر نیافتاده است؛ حتا در زمان جنگ داخلی این کشور یا همه‌گیری بیماری آنفولانزا در سال ۱۹۱۸ یا حتا در دوران جنگ جهانی دوم.

بسیاری از قانونگذاران جمهوریخواه ایالات متحده امریکا نیز مخالفت خود را با این پیشنهاد دونالد ترامپ اعلام کرده‌اند. از جمله چاک گرسلی، سناتور ایالت آیووا در این باره اعلام کرد: «مهم نیست که یک نفر در این کشور چه می‌گوید، ما هنوز کشوری داریم که مبتنی بر حکومت قانون است».

ادعای افزایش احتمال تقلب در صورت رای گیری پستی «نادرست» است

تحلیلگران تحولات امریکا همچنین بر این موضوع تاکید دارند که استدلالی که دونالد ترامپ در بخش اول پیام توییتری خود آورده و ادعا کرده است که رای دهی سراسری از طریق پست می‌تواند باعث تقلب در انتخابات شود، نادرست است.

به گفته آنها، هیچ تفاوتی میان رای دهی پستی و غیابی وجود ندارد و میزان تقلب در انتخابات، هم از مسیر پستی و هم به صورت حضوری بسیار کم و ناچیز است.

موضع‌گیری بارک اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده نیز در جریان مراسم خاکسپاری جان لویس، از رهبران تاثیرگذار جنبش حقوق مدنی سیاهان و عضو ۳۰ ساله کنگره امریکا، به انتقادهایی که به رای گیری پستی مطرح شده بود، تاخت.

او نقش خدمات پست این کشور در جمع آوری آرا آنهم در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا را بسیار مهم خواند و همزمان پیشنهاداتی را برای اصلاح شیوه رای گیری در امریکا مطرح کرد.

برخی پیشنهادات او عبارتند از: اطمینان از اینکه نام همه شهروندان امریکا به طور اتوماتیک برای رای دادن ثبت شده است؛ دادن حق رای به زندانیان پیشین یعنی کسانی که «شانس دومی» را برای زندگی بهتر به دست آورده‌اند، ایجاد مراکز جدیدی برای رای گیری و افزایش دوره رای گیری زودهنگام، تبدیل روز انتخابات به یک روز تعطیل ملی تا کارگران نیز فرصت رای دهی داشته باشند.

تاخیر انتخابات احتمالا به معنای ریاست جمهوری پلوسی است

اما اگر به هر دلیلی انتخابات در موعد مقرر برگزار نشد چه؟ در این حالت از نظر بسیاری، باید در انتظار ریاست جمهوری نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان امریکا و یکی از منتقدان سرسخت سیاست‌های دونالد ترامپ بود.

این نکته جالب از نگاه بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی پنهان نماند و زمان کوتاهی پس از پیام توییتری دونالد ترامپ، پستهای بسیاری با عبارت «رییس‌جمهور پلوسی» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

اما آیا چنین چیزی ممکن است؟

بر اساس بیستمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده امریکا، دوره کار رییس جمهور و معاون او، تحت هر شرایطی در ظهر روز ۲۰ جنوری به پایان می‌رسد و جانشین او از این زمان فعالیتش را آغاز می‌کند.

بنابراین اگر انتخابات ریاست جمهوری به زمانی پس از ۲۰ جنوری ۲۰۲۱ میلادی تغییر یابد؛ دیگر نه دونالد ترامپ رییس جمهور است و نه مایک پنس معاون رییس‌جمهور. در این حالت کنگره باید وارد عمل شود و کسی را تا زمان برگزاری انتخابات، موقتا مسوول اداره امور کشور کند.

گمانه زنی‌هایی وجود دارد که در این مدت، رییس مجلس نمایندگان به عنوان رییس جمهور موقت ایفای نقش خواهد کرد. در این حالت، این مسوولیت به خانم پلوسی محول خواهد شد.

آیا باید توییتر ترامپ را جدی گرفت؟

برخی احتمال می‌دهند که این پیام توییتری دونالد ترامپ، طرح یک پیشنهاد جدی نیست؛ بلکه راهی برای توجیه بازنده شدن او در این انتخابات است.

دونالد ترامپ در آخرین نظرسنجی‌های ملی پس از جو بایدن قرار دارد؛ اگرچه تاریخ انتخابات امریکا نشان داده که گاه سرنوشت سیاسی امریکا به گونه‌ای خلاف آنچه نظرسنجی‌ها پیش‌بینی کرده بودند، رقم خورده است.

آگاهان بر این باورند که هفته ها و روزهای پایانی منتهی به نوامبر نقش کلیدی در انتخاب نهایی امریکایی‌ها خواهند داشت.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email