رهبر ایران در انتقاد به اروپا گفت که اینستکس «بازیچه چَرَندی» بود که اروپایی‌ها آن را هم انجام ندادند.

به گزارش آریاتودی به نقل از رسانه های ایران؛ وی در سخنانی به مناسبت عید قربان که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد؛ درباره نقش اروپا پس از خروج امریکا از برجام افزود: «به وعده‌های اروپایی‌ها نباید اعتماد کرد. اروپایی‌ها بعد از خروج امریکا از برجام هیچ کاری نکردند».

وی تصریح کرد: «آخرین ابداع اروپایی‌ها یک بازیچه چرندی بود به اسم اینستکس که همان را هم انجام ندادند».

آیت الله خامنه تاکید کرد: «خلاصه اینستکس این است که ایران پول‌هایی را که طلب دارد به اروپایی‌ها بدهد و آنها چیزی را که مصلحت می‎دانند بخرند و برای ایران بفرستند».

اینستکس با هدف تهسیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران در اوایل فبروری سال ۲۰۱۹ (دلو ۱۳۹۷) توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا نهایی و ثبت شد. مقر اینستکس در پاریس فرانسه است، مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد، بریتانیا نیز رییس کمیته نظارت است. سه ماه پس از ایجاد اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز ۲۹ اپریل (۹ ثور) به ثبت رسید.

با این حال؛ در ۳۱ مارچ ۲۰۲۰ (۱۲ حمل) وزرای خارجه سه کشور اروپایی تایید کردند که نخستین عملیات مالی با ایران از طریق اینستکس به انجام رسیده است. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که نخستین معامله تجاری با ایران محموله‌ای از اقلام پزشکی است که از طریق اروپا برای ایران ارسال شد.

اما آیت الله خامنه‌ای معتقد است که پس از خروج امریکا از برجام، اروپایی‌ها مدام ایران را معطل کردند و اقتصاد کشور شرطی شد.

گرچه در تصاویر ویدیویی منتشر شده از سخنان رهبر جمهوری اسلامی، وی از عبارت «بازیچه چرند» برای توصیف اینستکس استفاده می‌کند با این حال سایت آقای خامنه‌ای واژه «چرند» را در پوشش سخنان وی حذف کرده است.

از سوی دیگر؛ در حالی اینستکس مورد انتقاد شدید آیت الله خامنه‌ای قرار گرفته است که برخی از مقام‌های دولتی امریکا و همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل نیز از مخالفان آن محسوب می‌شوند. به طوریکه نتانیاهو دسمبر گذشته از پیوستن شش کشور جدید اروپایی به ساز و کار مبادله‌های تجاری (اینستکس) برای دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران انتقاد کرده و گفته بود: «این کشورهای اروپایی باید از خود شرم کنند. آیا آن‌ها چیزی از تاریخ آموخته‌اند. ظاهرا این طور نیست».

آقای خامنه‌ای درباره مذاکره با امریکا نیز گفت: «این پیرمردی که در امریکا بر سر کار است از این مذاکره سود خواهد برد یا برای خودش یا انتخابات می‌خواهد از این مذاکره استفاده کند». رهبر ایران راه علاج تحریم ها را تکیه بر توانایی های ملی دانست.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email