در حالی‌که طالبان می‌گویند؛ تمام ۱۰۰۰ زندانی دولتی را که طبق توافق دوحه وعده داده بود آزاد کرده اند؛ دولت افغانستان می‌گوید آزادی بخش پایانی زندانیان طالبان به تصمیم لویه جرگه بستگی دارد.

به گزارش آریاتودی به نقل از رسانه ها؛ اشرف غنی، ‌رییس جمهوری افغانستان روز جمعه (10 اسد – 31 جولای) طی مراسم نماز عید قربان در همین خصوص اعلام کرد: «در لیست ارایه شده از سوی طالبان ۴۰۰ زندانی وجود دارند که بر طبق قانون اساسی، ریيس جمهوری صلاحیت تصمیم‌گیری در خصوص آزادی آنها را ندارد. این البته به این معنا نخواهد بود که ما این زندانیان را آزاد نخواهیم کرد؛ اما من باید با ملت مشورت کنم و بر اساس نظر لویه جرگه که نظر نمایندگان مردم است در این خصوص تصمیم می‌گیریم».

ریيس جمهوری افغانستان همچنین افزود: «ما این کار را به خاطر آن انجام می‌دهیم که دولت افغانستان تمام موانع صلح را از میان بردارد. ما از اعلام آتش بس استقبال می‌کنیم و از طالبان می‌خواهیم این آتش‌بس را تمدید کند و مذاکرات با حکومت را آغاز کند تا در خصوص رهایی زندانیان بیشتر این گروه بحث شود».

آقای غنی می‌گوید که دولت او تاکنون ۴ هزار و ۶۰۰ زندانی طالبان را رها کرده است.

این در حالی است که در مقابل گروه طالبان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که با آزادی ۸۲ زندانی دولتی دیگر، شمار زندانیان آزاد شده از سوی این گروه حتا بیش از توافقنامه دوحه شده و به یک هزار و ۵ نفر رسیده است.

طبق توافق میان گروه طالبان و دولت امریکا که در دوحه، پایتخت قطر حاصل شد، طرفین توافق کردند با آزادی زندانیان طالبان و همچنین نیروهای دولتی افغانستان، روند مذاکره و گفتگو میان این گروه و کابل آغاز شود.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email